Pogledajte koji su pravi razlozi ovog fenomena na Kosovu: Za osam mjeseci 100 zvaničnih abortusa
Iako je zvanična cifra abortusa na Kosovu prema zvanilnim podacima 123, stručnjaci iz ovog područja navode da je taj broj mnogo veći.
Prema navodima doktorke Rabihane Dema iz QKUK-a u osam mjeseci ove godine je zvanično registrovano 99 abortusa.
Dema je u izjavi za portal “Telegrafi” navela da su zvanični podaci o abortusima samo jedan dio ovog fenomena, jer je otvaranje privatnih klinika dovelo do smanjenja abortusa u javnim institucijama koje su odgovorne za to.
“U našoj instituciji se vrše intervencije samo kod osoba ženskog pola iznad 18 godina i u slučajevima kada je njiovo nerođeno dijete dostiglo deset nedjelja. Djevojke koje žele abortus a imaju manje od 18 godina tražimo da im bude prisutan i jedan od roditelja. Ako beba ima više od 10 sedmica onda se sastaje komisija koja ocijenjuje da li dozvoliti abrtus ili ne”, izjavila je doktorka Dema za portal “Telegrafi”.
Uz odobrenje komisije pacijentkinja ide na prijemno, gdje joj se otvara historija a zatim se vrši neophodne analize i intervencije.
Doktorka Dema je navela da je abortus posljednje sredstvo kontracepcije i apeluje na sve mlade djevojke da se paze da ne bi i sebi i svojoj porodici život učinili gorim.
“Danas imamo različita sredstva za kontrecepciju koja pomažu u spriječavanju neželjene trudnoće, a ne koštaju puno”, naglasila je ona.
Prema njenim riječima abortus je jedna od najosjetljivijih intervencija za jednog ginekologa.
“Posljedice abortusa mogu biti direktne i indirektne. Direktne posljedice su povreda unutrašnjih djelova genitalnih organa, te povrede dolaze kao rezultat intervencije. Indirektne posljedice su sterilitet i akutne hronične infekcije”, izjavila je Dema.
Sociolog, Gzim Selaci je izjavio za Telegrafi da postoji veliki niz poteškoća koje onemogućavaju precizne podatke o broju abortusa na Kosovu.
On smatra da najveći broj abortusa rade neudate djevojke pod pritiskom društva i zbog tradicionalnih vrijednosti koje joj navodno ne dozvoljavaju rođenje dijeteta van braka.
“Jedan broj abortusa se radi zbog neplaniranih odnosno brzih trudnoća, ili zbog toga što ne žele da im prvo dijete bude djevojčica. Zaposlene djevojke abortiraju jer nisu spremne da rode dijete, smatraju da će im biti prepreka u karijeri. Manji broj njih radi abortus zbog toga što ne mogu održavati bebu kao i zbog komplikacija u trudnoći. Uglavnom abortusi nastaju zbog neželjenih i neplaniranih trudnoća”, izjavio je sociolog Seleci.
Na veliki broj abortusa se može gledati i na demografski način, jer veliki broj abortusa podrazumijeva opadanje rasta stanovništva kao i poremećenje rodne ravnoteže, zbog selektivnih abortusa.
Sociolog Seleci apeluje na sve porodice na Kosovu da otvoreno razgovaraju i edukuju svoju djecu, da otvorenu diskutiraju o seksualnim odnosima i o seksualnosti.
Seleci navodi da se zakon o radu i ostali relevantni zakoni moraju formulisati na takav način da zaposlenim ženam omogući i nastavak karijere i odgoj djece.