Prizren, osim što je stari grad, poznat po svojom bogatoj historiji, kulturi, tradiciji i kulturno-historijskim spomenicima, poznat je i po tradiciji čistoće grada, održavanja, raznim akcijama, pretežno omladine ali i starijih naših sugrađana koji žele da grad ima visok nivo čistoće, no u nekim ulicama iako se živi u modernim vremenima pojedine ulice u strogom centru grada se čiste ili se odnosi smeće iz tih kuća na starinski način, tj na konju.
Radi se, dakle, o ulicama koje su na višoj nadmorskoj visini u naseljima Potkaljaja ili Pantelija gdje kamion sa smećem ne može prići već samo konj može proći tim ulicama i pokupiti smeće koje žitelji tih ulica ostavljaju u kesama ispred svojih kuća.
S obzirom da je ta tradicija od preko stotinu godina jer je tvrđava Kaljaja nekada bila u funkciji te su okolne ulice bile jako frekventne bilo je i više smeća te bilo i nekoliko konja čiji su vlasnici uz simboličnu nadoknadu od strane onih tadašnjih vlasti radili taj posao.
Danas, ostao je samo jedan konj čiji vlasnik svakoga dana u jutarnjim satima obilazi pomenute ulice grada i kupi smeće, dok srijedom, po tradiciji jer je to pijačni dan, ostaje preko čitavog dana i za taj posao dobija isto tako simboličnu novčanu pomoć od strane opštine.
Dakle, smeće se na konju odnosi do modernih kontejnera za smeće koji se nalaze pored zida čuvene Sinan-pašine džamije gdje se onda odnosi na kamionu do javnog smetlišta van grada.
Tradicija je ,dakle, ostala i pored modernih i savremenih uslova za život kao i modernih kamiona za odvoženje smeća jer eto i konj na ovaj starinski način čuva “dušu” i tradiciju staroga grada Prizrena.
Vinetu Ganić