Nažalost, Prizren ne spada u grupu modernih i velikih svjetskih gradova gdje se doček novogodišnje noći organizuju na velikim gradskim trgovima…
Nekada, reklo bi se, u stara dobra vremena mjesec dana ranije se u mnogim gradovima na Balkanu pa i u svijetu znalo da se kalendarski približavamo Novoj godini a polako ispraćamo staru. Stariji naši sugrađani ističu da je nekad bilo mnogo bolje i srdačnije, sa puno muzike, smijeha i pozitivne energije. Iljir Q. ,između ostalog, kaže da je sve bilo mnogo ljepše i pozitivnije:
“Sjećam se djetinjstva i našeg Šadrvana pred novogodišnje praznike. Bilo je puno tezgi sa razglednicama i čestitkama koje su prodavali ovdašnji Romi jer su bili sposobni zaraditi baš kad su praznici. Neki od njih bi zvali bliže rođake da uveseljavaju narod svojom muzikom i pjesmom sa neizbježnim saksofonom i tarabukom što je stvaralo nezaboravni štimung. Rekoh, masovno su se kupovale novogodišnje čestitke a mi djeca smo voljeli kupiti petarde ili dimne kutije i sve što uz to ide te bi se radosno igrali i grudvali ali i uplašili nekog našeg starijeg sugrađanina ili djevojčice kada bi im bacili petardu u noge(smjeh) i niko se nije ljutio jer je sve bilo drugačije i veselije. Čak su i zime bile nekako drugačije, sa puno više snijega, druženja djece, grudvanja, pravljenja popularnog Sneška Belića i još puno toga”, ističe uz setu stariji Prizrenac, penzioner Iljir Q.
Naš sagovornik kaže da su u to vrijeme siromašniji ali nekako puno sretniji i sa pozitivnom energijom. Većina njegovih vršnjaka je Novu godinu slavila u krugu porodice a neki stariji i u hotelima kojih je bilo tada samo par njih.
“Sjećam se da su par dana prije dočeka mnoge ovdašnje fabrike kojih je nekada bilo preko 30 i sve su dobro poslovale, organizirale dodjelu novogodišnjih paketića za djecu svojih radnika a kad bi prolazili automobilom u gradu mi bi kao djeca jurili i vikali za deda Mrazom. Ako me pitate šta se promijenilo od tada, mogu reći – puno toga. Prije svega otuđili smo se jedni od drugih, postali smo ljubomorni jedni na druge, nema više smijeha, muzike i pozitivne atmosfere već je nekakvo sivilo ušlo u narod, odnosno možda i ova globalna ekonomska kriza utiče na to. Dakle, sve u svemu zaključak je da ni Nove godine nisu ono što su bile”, kaže penzioner Iljir Q.
No sa druge strane kada smo pitali naše mlađe sugrađane gdje će provesti “najluđu noć” većina kaže da će prvu noć biti u krugu porodice a drugu i treću noć sa društvom u ovdašnjim hotelima, restoranima, diskotekama, kafićima dok oni stariji samo u krugu porodice što je i logično.
Potrebno je istaći da da su cijene u mnogim ovdašnjim ugostiteljskim objektima prilično visoke, tu se prije svega misli na hotele, gdje će nastupati mnoga poznata imena sa estrade, bilo da je narodna ili zabavna muzika u pitanju, a cijene se kreću od 30 eura pa do čitavih 90 eura po osobi sa konzumacijom dok će u noćnim klubovima ili diskotekama biti mnogo jeftinije a cijena ulaznica se kreću od 3 eura pa do 8 eura sa hladnim predjelom. Slično će biti i u bošnjačkim sredinama, naročito u regionu Župe i Podgore gdje će većina kosovskih Bošnjaka novogodišnje praznike provesti u krugu porodice a neki će biti porodično ili sa društvom u ovdašnjim poznatim hotelima “Malboro”, “Hana”, “kod Fuada”, “Paris” i drugim ugostiteljskim objektima gdje će biti puno dobre muzike ali i “ića, pića i veselih djevojaka i mladića“, kako poznata pjesma kaže.
Sve u svemu, svako po svome ukusu večeras proslavlja i dočekuje novogodišnju noć a redakcija vašeg portala “Bošnjak-KS“ svakome od vas, koji slavi ovaj praznik, u Novoj 2015-toj godini želi puno zdravlja, ljubavi, sreće i pozitivne energije sa što manje stresa i nervoze.
SRETNA NOVA 2015. – VAŠ “BOŠNJAK-KS”!
Vinetu Ganić