Počeo hrvatsko-turski ekonomski forum


Hrvatska i Turska imaju dobru privrednu saradnju, ali to je daleko od potencijala, rečeno je na početku hrvatsko-turskog ekonomskog foruma, koji se u srijedu održava u Kristalnoj dvorani zagrebačkog hotela Westin.

Supredsjedatelj Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća Zlatan Frohlich kazao je kako to vijeće radi već 21 godinu, a da su se za to vrijeme dogodile značajne promjene, prenosi Hina.

Naglasio je kako se međudržavna privredna razmjena od 2003. godine, kada je iznosila 150 miliona eura, dosad više nego udvostručila.

Iako su, kako je kazao, glavni privredni ugovori s turskim privrednicima potpisani, Frohlich se nada da ima mnogo prilika za nova podugovoravanja s prisutnim turskim privrednicima.

Trgovinska razmjena dviju zemalja 314 miliona eura

Osvrnuo se na historijske odnose dviju zemalja, poželjevši da i Turska uskoro završi pregovore oko članstva u Evropskoj uniji.

Hrvatsku je predstavio kao most koji turskim privrednicima može pomoći u razvijanju poslova, dok turske kompanije vidi i kao iznimno atraktivne za hrvatsko tržište.

Supredsjedatelj Tursko-hrvatskog poslovnog vijeća Burak Baykan Hrvatsku je predstavio kao turistički izuzetno atraktivnu destinaciju, ali i kao potencijalno zanimljivog privrednog partnera i za prisutne turske kompanije.

Oba govornika istakla su i neiskorišteni potencijal za još bolje poslovanje između dvije zemlje.

Voditeljica Odjela za privlačenje investicija HGK Svjetlana Momčilović istakla je da je Turska 20 najznačajniji hrvatski privredni partner.

Navela je kako je lanjska trgovinska razmjena dviju zemalja iznosila 314 miliona eura, s tim da je Hrvatska u Tursku izvezla proizvode za 94 miliona eura, a uvezla za 220 miliona eura.

Iz Turske, navela je, najviše uvozimo monitore, tekstil i bijelu tehniku.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan drugog dana posjeta Hrvatskoj će, zajedno s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, sudjelovati u radu foruma.

U Erdoganovoj pratnji došlo je i šest ministara te 90 poduzetnika, a u fokusu njegovih razgovora s domaćinima, osim bilateralnih odnosa, je i jačanje gospodarske suradnje dviju država.

Turska ulaganja u Hrvatskoj iznose 213 milijuna eura, većinom u turizam i energetiku, odnosno bioenergetska postrojenja. Iako predstavljaju manje od jedan posto ukupnih ulaganja u Hrvatsku, turske investicije u pravilu su greenfield (izravna) ulaganja.

Erdogana očekuju i sastanci s predsjednikom Hrvatskog sabora Željkom Reinerom i premijerom Tihomirom Oreškovićem.

Planirano je da turski predsjednik nazoči i svečanoj sjednici Hrvatskog sabora na kojoj će se prisjetiti sjednice Sabora održane prije 100 godina na kojoj je islam priznat i izjednačen sa svim drugim religijskim zajednicama u Hrvatskoj.

Tom prilikom će predstavnici Islamske zajednice uručiti priznanja Saboru, Vladi i predsjednici Hrvatske, zaslužnim gradonačelnicima i drugima.

Popodne će se u Hrvatskom narodnom kazalištu održati svečana akademija u povodu 100. godišnjice priznanja islama.

Kako često ističu hrvatske vlasti, ne postoji bolje integrirana manjina u Europi od muslimanske zajednice u Hrvatskoj.

Erdogan posjet Hrvatskoj završava otvaranjem turskog kulturnog centra u središtu Zagreba.

Zajednička politika na Balkanu

Prvog dana posjeta Zagrebu, Erdogan je izjavio kako njegova država želi što bolje gospodarske odnose s Hrvatskom, te da postoji volja na obje strane za poboljšanjem suradnje i na drugim poljima.

“Zajednička politika na Balkanu izuzetno je bitna. Hrvatska i Turska poduzet će određene zajedničke korake kako bi se učvrstila stabilnost na Balkanu. Po tom pitanju Turska, Hrvatska te Bosna i Hercegovina mogu stvoriti snažan trilateralni mehanizam kojim će upravljati isključivo visoki državni dužnosnici. 

Naša dužnost u NATO-u, kao zemlje promatrača, pruža nam priliku razgovarati i o pitanju terorističkih prijetnji, te smo iskazali svoju zahvalnost na aktivnostima koje Hrvatska poduzima na tom polju”, rekao je turski predsjednik.

Želja mu je i da gospodarska razmjena između dvije države dosegne milijardu dolara, prenijeli su hrvatski mediji.

U tom smislu, naglasio je i važnost suradnje u prometu, posebno spomenuvši hrvatske luke.

I hrvatska predsjednica Grabar-Kitarović smatra kako postoji ogroman prostor za daljnju gospodarsku suradnju Turske i Hrvatske.

Podržala je turski put prema članstvu u Europskoj uniji, te rekla kako dvije države “zajednički podržavaju ulazak drugih država na području jugoistoka Europe u članstvo EU i NATO-a”.

“Posebno dijelimo odgovornost za budućnost BiH. Turska je tu odigrala konstruktivnu ulogu”, ocijenila je hrvatska predsjednica.

Zbog dolaska turskog predsjednika u Zagreb, do srijede navečer vrijedit će posebne mjere prometovanja na određenim trasama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.