Na prijelazu Jarinje u ponoć je počeo da radi kosovski biro osiguranja, čiji službenici izdaju polise osiguranja svim vozačima osim onima iz Srbije, Makedonije i Albanije.
Od ponoći i vozila koja su registrovana na Kosovu mogu da pređu na teritoriju Srbije sa polisom TPL plus osiguranja. Vozila sa srpskim tablicama na Kosovo od noćas ulaze uz polisu osiguranja koja važi za Srbiju.
TPL plus osiguranje košta 40 evra na godišnjem nivou za putnička vozila.
Kako se nezvanično saznaje, na prijelazu Jarinje vozila sa registrarskim oznakama RKS, moći će od sada da saobraćaju i u Srbiji, ali uz izdavanje probnih tablica i uz neophodno već pomenuto TPL plus osiguranje.
Polise osiguranja koje izdaje kosovski biro osiguranja izdaju se svim stranim vozilima koja ulaze na Kosovo osim za ona koja su registrovana u Srbiji, Makedoniji i Albaniji.
Tako na primjer, polisa kosovskih osiguranja za putnička vozila registrovana u Crnoj Gori, a koja ulaze na Kosovo, polisa košta 15 evra za 15 dana, a na godišnjem novu 205 evra.
Sporazum o osiguranju vozila Beograda i Prištine trebalo je da stupi na snagu 24. jula, mjesec dana od njegovog postizanja, ali je odložen, a Beograd i Priština su za odlaganje krivili jedni druge.
Ministar za povratak i zajednice u Vladi Kosova Dalibor Jevtić izjavio je Radiju Kontakt plus u Mitrovici da je dogovor o osiguranju vozila jedan od onih sporazuma za koji su građani najviše bili zainteresovani.
Razlog za to je, po ocjeni Jevtića, ekonomske prirode i građani su sa radošću primili vijest o ukidanju dodatnog osiguranja vozila i to da će biti plaćano na godišnjem nivou, odnosno da se neće plaćati kao ranije.
Građani Kosova su do sada za ulazak u Srbiju plaćali oko 100 evra za osiguranje svojih vozila za mjesec dana, dok se obrnuto, za ulazak na Kosovo, plaćalo oko 40 evra za dvije nedjelje.
Kosovo nije članica Biroa zelenog kartona pa vozači sa Kosova još nemaju zelene kartone za svoja vozila.