Luka Mišetić, advokat Ante Gotovine, jučer je podnio prijavu protiv Karle del Ponte (Carla).
Tu informaciju sam Mišetić objavio je na svom Twitter profilu. Navedeno je da je prijava podnesena generalnom sekretaru Ujedinjenih naroda Ban Ki-munu.
Pismo iz BiH
Odmah nakon toga, dva udruženja majki Srebrenice pismom su se obratila advokatima ne samo Gotovine nego i Ramuša Haradinaja s molbom da im se pridruže u krivičnom gonjenju Karle del Ponte. Članice udruženja “Srebreničke majke” i “Žene Srebrenice” traže da se ispita službena i krivična odgovornost Del Ponte za “podizanje politički motiviranih optužnica”.
– Mi godinama tražimo od naših političkih organa da potegnu pitanje njene odgovornosti na političkom novou u Vijeću sigurnosti UN-a, na šta oni od 2007. godine nikada nisu pristali… Tražimo da se pokrene odgovornost za podizanje optužnica protiv Nasera Orića, Sefera Halilovića i generala Rasima Delića. Orić i Halilović oslobođeni su svake krivice, a Delić je umro iscrpljen od borbe da spasi svoju ratničku čast i čast svog naroda – kaže se u pismu srebreničkih udruženja.
Hatidža Mehmedović i Hajra Ćatić, potpisnice pisma upućenog advokatima Mišetiću i Emersonu, posebno insistiraju na odgovornosti Del Ponte zbog zaštite dokumenata Vrhovnog savjeta odbrane Srbije, među kojima su i “lični dosjei Ratka Mladića i drugih generala VRS koji su bili dio Vojske Jugoslavije” i koji su u ime Srbije “činili genocidne zločine u Srebrenici i drugim dijelovima BiH”.
U izjavi za naš list Mehmedović i Ćatić navode da su pismo advokatima Mišetiću i Emersonu uputile duboko razočarane odnosom bh. vlasti.
Povlačenje izjava
Mišetić u svojoj prijavi, pak, od Ki-muna traži da UN otvori istragu i kazni Del Ponte. Predlažu da se nekadašnjoj glavnoj tužiteljici naloži da povuče izjave date u javnosti nakon što su Gotovina i Markač oslobođeni krivice te da se ukine imunitet koji uživaju osobe koje rade za UN, “kako bi se mogle provesti eventualne daljnje pravne radnje protiv nje”.
Predlaže se i da, kao jedan vid kazne, Del Ponte bude isključena iz UN-ovog tima koji provodi istragu o tome je li u Siriji bilo ratnih zločina.
U razgovoru za “Dnevni avaz” Mišetić najavljuje i naredne korake svog tima.
– Albanska vlada pokrenula je svoje mehanizme. Na temelju toga mi planiramo podnošenje drugog zahtjeva. Imamo dokaze da je inicijalna optužnica protiv Gotovine odbijena. Kolege tužioci koji su radili s Del Ponte procijenili su da nema dovoljno dokaza. No, ona je, uprkos tome, optužila mog klijenta. Isto je uradila i u slučaju “Haradinaj”. Mi smatramo da imamo veoma mnogo dokaza i da se treba provesti istraga – kaže Mišetić.
Najveće poniženje
– Najveće poniženje i uvredu doživjele smo kada je Del Ponte sa svojim saradnicima uništila dokumente i predmete koji su pripadali našoj djeci, a služili su kao dokazi u Haškom tribunalu. Umjesto da nam to vrate kao jedinu uspomenu na naše ubijene, ona je to bez naše saglasnosti dala da se uništi. Gonit ćemo je i tužiti do Sudnjeg dana – navode Mehmedović i Ćatić.