Damir Arnaut, zastupnik Saveza za bolju budućnost u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine, na početku današnje sjednice ovog doma, postavio je pitanje resornoj ministrici ko može, a ko ne može biti Bošnjak.
Arnaut je pitanje uputio ministrici za ljudska prava i izbjeglice Semihi Borovac.
“Šta vi mislite o rasističkim izjavama načelnika sarajevske Općine Novi Grad ko može biti Bošnjak, a ko ne? Šta vi kao nadležna ministrica mislite o tome? Molim vas da ustanete i odgovorite mi”, poručio je Arnaut.
On je dodao da ovo pitanje nije mogao ranije uputiti jer mu nije odgovoreno ni na prethodno, a koje je postavljeno Ministarstvu vanjskih poslova.
Inače, na sjednici prisustvuje 38 zastupnika koji bi trebali razmatrati niz tačaka među kojima je i negativno mišljenje Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na set zakona o akcizama
Prema procedurama, moguće je da poslanici ne prihvate negativno mišljenje Komisije te set zakona ponovo vrate tom radnom tijelu na razmatranje. Ukoliko se Komisija drugi put negativno odredi prema tom setu zakona, oni izlaze iz parlamentarne procedure.
Taj set zakona prethodno je usvojio Dom naroda, a izmjenama tih zakonskih rješenja predviđeno je povećanje akciza za 15 feninga što bi bilo utrošeno na izgradnju cesta i autocesta, dok je usvajanje takvih izmjena zakona uvjet za nastavak aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Radi se o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda te Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja.
Na dnevnom redu su u prvom čitanju i izmjene Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH koji je predložio poslanik Saveza za bolju budućnost (SBB) Damir Arnaut, a njime se predlaže izmjena odredbe prema kojoj vozila pod pratnjom imaju pravo prvenstva prolaza nad svim vozilima, uključujući i vozila hitne pomoći i vatrogasaca.
Predviđeno je i razmatranje izvještaja o radu nekoliko državnih institucija te davanje saglasnoti na potpisivanje nekoliko međunarodnih ugovora.