Pitanje Bismille oživljava sukob oko identiteta u Alžiru

Odluka o izbacivanju Bismille (U ime Allaha) iz školskih knjiga izazvala je žestoke polemike u ovoj afričkoj državi.

‘”Kada kupim udžbenike za osnovnu školu svojoj kćerki, otvorit ću ih s riječima Bismillah (U ime Allaha) i naučit ću je da piše jasnim arapskim pismom. Naučit ću je i da postoje oni koji žele izbaciti aksiome iz nastavnog plana i programa te da oni smatraju riječi Bismillah ideologijom, a udarilo ih je u glavu nešto više od ideologije.”

Ovim riječima je Farouk Tayfour, član Nacionalnog ureda za politička i ekonomska pitanja opozicionog Društvenog pokreta za mir, izrazio svoje protivljenje odluci Ministarstva obrazovanja u Alžiru da se izbaci Bismilla iz uvoda u novim udžbenicima za ovu školsku godinu.

Ministrica prosvjete Nouria Benghabrit je jedna od najkontraverznijih ličnosti u Alžiru još od dolaska na funkciju. Zbog načina na koji ona upravlja pitanjem obrazovanja i odgoja u državi, na račun ove ministrice su iznesene brojne optužbe, poput toga da pokušava ugroziti nacionalni identitet, da želi narušiti nastavni plan i program i iz njega izbaciti bilo kakav vjerski sadržaj. Protivnici je opisuju kao osobu frankofonske orijentacije, pokreta koji radi na jačanju francuskog jezika na štetu arapskog jezika i kulture u Alžiru.

Štamparska greška

Tokom njenog mandata, koji je počeo u maju 2014. godine, Benghabrit donosi niz odluka koje su zaokupile pažnju javnosti. Jedan od njenih najpoznatijih prijedloga bio je taj da se alžirski dijalekt uvrsti u nastavni program za osnovne škole, umjesto dotadašnjeg književnog arapskog jezika, dok su u lokalnim medijima kružile informacije da se njen ured obratio francuskim ekspertima radi predloženih reformi.

U prošloj školskoj godini došlo je do greške u udžbenicima geografije za prvi razred srednje škole, kada je na karti označen Izrael umjesto Palestine. Knjige su povučene iz upotrebe, uz izgovor da je došlo do štamparske greške.

Odluka o izbacivanju Bismille iz školskih knjiga izazvala je žestoke polemike u državi. Udruženje muslimanskih učenjaka u Alžiru podnijelo je pismenu žalbu premijeru Ahmedu Ouyahiau, u kojoj su naveli nekoliko zahtijeva. Također su izdali saopćenje u kojem osuđuju ovakve mjere, koje su opisali kao “agresiju na dječije umove i identitet naroda”.

Predsjednik Udruženja Abd Al-Razzaq Guessoum pita se kakvi se ciljevi i motivi kriju iza donošenja ove odluke upravo u ovom trenutku? Zašto se fokusiraju na učenike u osnovnim školama i pokušavaju ih odgojiti na sekularnim, a ne vjerskim vrijednostima? Smatra kako se to suprotstavlja vrijednostima i moralu koje u njih usuđuju njihove porodice. Guessoum dodaje da “Uvod govori o sadržaju”, izražavajući strah da bi nakon odluke o izbacivanju Bismille mogle uslijediti i druge odluke, poput izbacivanja kur’anskih ajeta uz izgovor da pozivaju na džihad.

‘Napisat ćemo je svojeručno’

Na društvenim mrežama se ističu dvije struje – jedna, koja se priklonila stavu Ministarstva prosvjete; i druga, koja se protivi i napada ovakvu odluku, što govori o jačini ideološke polarizacije u društvu te da su škole u Alžiru postale jedan od njenih glavnih poprišta.

Bloger Sami Khalil napisao je svojim fanovima kako se “od Benghabrit ovo moglo i očekivati. Ona je pobornica neokolonijalizma, a za svoju bitku se pripremala godinama, u tišini, pred svojim mentorima u glavnom gradu Francuske, u Centru za socijalnu i kulturnu antropologiju. Benghabrit je dio ove integrirane strategije za inžinjering takozvanog društva nakon islamskog razdoblja. U suočavanju s njom moguće je ostvariti neke poene, međutim, osinjak iz kojeg dolaze odluke nalazi se na drugom mjestu.”

Aktivisti na društvenim mrežama pokrenuli su kampanju “Napisat ćemo je svojeručno”, pozivajući roditelje da nauče svoju djecu da sami napišu Bismillu na svojim udžbenicima.

Sredstvo za ucjenjivanje

Alžirski pisac Mohammed Jafar kaže kako ono što Benghabrit čini predstavlja nastavak njenog pristupa u reformi sistema odgoja, koji je počela od trenutka kada je preuzela Ministarstvo obrazovanja. Prema tome, ne treba se osvrtati na partikularne stvari, budući da je integralni cilj u najboljem interesu učenika i društva, kaže on.

Smatra da politika zastrašivanja, kojom se koriste pojedine strane, nije ništa drugo osim jeftinog sredstva ucjene. Dodao je za Al Jazeeru da je Ministarstvo obrazovanja izloženo napadima svaki put kada izađe u javnost s dobrom odlukom. Do konfrontacije, u većini slučajeva, dolazi sa sindikatima radnika u obrazovanju, a s početkom školske godine dolazi do niza štrajkova, koji mogu naštetiti učenicima.

Jafar je kritizirao saopćenje Udruženja muslimanskih učenjaka u kojem se osuđuje izbacivanje riječi Bismillah iz udžbenika. Smatra da to pokazuje njihovu nemoć te da ovakva saopćenja dolaze samo onda kada služe njihovim interesima u alžirskoj javnosti, pa čak i kada se time izaziva vjerska netrpeljivost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.