PINK PANTERI: Pljačkaši koji znaju kako sa draguljima nestati za manje od 60 sekundi

Član kriminalne grupe “Pink Panteri” Rajko Čaušević (59) iz Podgorice uhapšen je prekjučer zbog sumnje da je sa još dvije osobe opljačkao stan hrvatske ambasadorice Ivane Sutlić Perić u glavnom gradu Crne Gore. Osim Čauševića, uhapšen je i Š. M. (23) iz Podgorice, i obojici je određen pritvor.

Stan ambasadorice obijen je prije desetak dana, a ukraden je unikatni nakit, koji je pronađen kod uhapšenih.

Glamurozne pljačke

Čaušević je označen kao vođa kriminalne grupe “Pink Panteri”, a nedavno je u razgovoru za podgorički “Dan” govorio o svojoj prošlosti, navodeći da je prvi put u Crnoj Gori završio u zatvoru sa samo 17 godina. Kazne je služio u Njemačkoj, Austriji, Luksemburgu, Italiji, Francuskoj, Španiji, Švedskoj, Holandiji, te zadnji put 2013. u Hrvatskoj.

Ovo je drugo hapšenje članova „Pantera“ u posljednjih sedam dana. Prošle sedmice je španska policija saopćila da je uhapsila dvojicu pripadnika ove grupe, te zaplijenila ukradenu robu u vrijednosti od milion eura. Predmeti su ukradeni iz jedne draguljarnice na ostrvu Fuerteventura u arhipelagu Kanarskih ostrva, navele su španske vlasti. “Pink Panteri” su u posljednjih petnaestak godina opljačkali preko 200 prodavnica nakita širom svijeta.

Ime im je dao Interpol, i proteklih godina je uhapšeno 25 članova, dok se vode istrage protiv 400 saučesnika ove grupe. Smatraju se odgovornim za neke od najsmjelijih i najglamuroznijih pljački, zbog čega ih pojedini kriminolozi nazivaju umjetnicima.

Svi članovi grupe su sa prostora bivše Jugoslavije. Prema procjeni evropskih detektiva, jezgra iz koje je organizacija nastala je iz Crne Gore, od mafijaškog klana s Cetinja, koji se s vremenom širio na kriminalce iz Srbije i BiH. Na našim prostorima ljudi u šali kažu da Panteri na neki način promovišu bratstvo i jedinstvo, jer ne pitaju za ime i prezime. Zanimljivo je da, prema saznanjima Interpola, ova banda prvo pronađe kupca za nakit, a tek onda se organizuje grupa momaka sa Balkana koja ima zadatak da ga ukrade.

Vojnička disciplina

Istražitelji su uočili da su njihove pljačke nevjerovatno dobro planirane i izvedene sa gotovo vojničkom disciplinom i preciznošću. Traju najviše 60 sekundi, a činjenica da ni u jednoj nije bilo ubijenih ili teže povrijeđenih doprinijela je svojevrsnom pozitivnom imidžu grupe.

U sjedištu Interpola oformljena je i posebna grupa „Pink Panter“ u kojoj su na jednom mjestu objedinjena saznanja o više od 300 pljački i pokušaja pljački, za koje se sumnjiči ova grupa. Istražiteljima najveću misteriju predstavlja organizacija same grupe, kao i način na koji regrutuju članove.

Najpoznatiji, ali ne i jedini bosanski član Pantera je Milan Poparić iz Livna, koji je 2013. pobjegao iz švicarskog zatvora da bi samo četiri dana kasnije učestvovao u senzacionalnoj pljački dragulja u Cannesu. Poparić je rođen u Kolnu, a do svoje trinaeste godine živio je u selu Provo kod Livna. Zbog velikog broja razbojništava i teških pljački u kojima je učestvovao 2007. bio je osuđen na devet godina zatvora. Prema podacima Interpola, kao član Pink Pantera aktivno je učestvovao u nekoliko krađa dijamanata.

Njegov bijeg iz zatvora bio je spektakularan. Prilikom šetnje zatvorskim dvorištem, njegovi saučesnici su se kombijem zabili u zaštitnu ogradu, koju su razvalili, a potom iz automata zapucali na stražare. Iskoristivši haotičnu situaciju, Popariću i Adrianu Albrechtu su dodali merdevine pomoću kojih su preskočili ogradu. Nakon toga je jedno od vozila dignuto u zrak, a drugim su Poparić i njegovi pomagači u filmskom stilu pobjegli prema Francuskoj. Četiri dana kasnije izvedena je pljačka u hotelu Carlton kada je ukradeno drago kamenje čija vrijednost prelazi 100 miliona eura. Mjesec kasnije, Poparić je ipak uhapšen na zapadu Švicarske.

Ko je mozak grupe?

Čelnici Interpola i Europola iznosili su teze o tome ko je sve “mozak” grupe Pink Panter. Spominjana su imena Predraga Vujoševića, poznatog i kao Marko sa Cetinja i Petra Radonjića iz Nikšića. Jedno vrijeme se također spominjalo i ime Milana Lepoje iz Niša.

Moglo bi se reći da je riječ o grupi koja “sezonski” mijenja šefove kada neki od njih „padne“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.