Petrit Selimi: Nećemo biti talac nacionalista u Beogradu i Prištini


On konstatuje da su naši bivši neprijatelji uspijeli da odlože pristupanje Kosova globalnim obrazovnim i naučnim organizacijama, poput Uneska, uz podršku Sjeverne Koreje i režima Bašara al-Asada”, koji su glasali protiv članstva Kosova.

“Kosovo je nastavilo dijalog sa Srbijom o normalizaciji odnosa i potpisalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, naš prvi zvaničan politički i trgovinski pretpristupni sporazum sa Briselom. Kosovo je, takođe, postalo, olimpijska nacija i takmičićemo se prvi put ovog ljeta na Olimpijskim igrama u Riju. Naša vlada je prepoznata i po svom stavu u borbi protiv nasilnog ekstremizma i doprinosu globalnoj koaliciji protiv Islamske države. Američki sekretar Džon Keri naveo je prilikom nedavne posjete Kosovu da su Kosovari regionalni lideri u borbi protiv nasilnog ekstremizma i promovisanju međuverskog dijaloga. Naravno, želimo da tempo promjene bude brže. Iako smo zabijležili najviši prosečni rast bruto domaćeg proizvoda na Zapadnom Balkanu u proteklih osam godina, potrebno je da ostvarimo ostale ciljeve sa evroatlantske agende. Kasnije ovog meseca Evropska komisija će poslati tim u Prištini da bi, kako se nadamo i očekujemo, potvrdili da smo ispunili osam preostalih kriterijuma od 95 potrebnih da bi se dobio bezvizni sistem za EU. Takođe se nadamo da ćemo se na narednom samitu NATO u Varšavi postarati da Kosovari dobiju mjesto i ulogu koje zaslužuju u bezbjednosnoj arhitekturu Evrope”, ističe Selimi.

Kosovski zvaničnik poručuje da je za primjenu ambicioznih političkih i ekonomskih ciljeva potrebna podrška naših saveznika u Evropi i SAD. U tom kontekstu, naglašava da je našim ljudima potrebno da znaju da ih evropski lideri u Briselu, Berlinu i Londonu nisu zaboravili i da je naše članstvo u EU i NATO u krajnjoj liniji, realno.

“Pored vizne liberalizacije, ključno je za budućnost Kosova da naše mlado, obrazovano stanovništvo dobije pristup tržištima EU i programima, kao i međunarodnim multilateralnim instrumentima. Izbor bivšeg premijera Hashima Thaçija za predsjednika Kosova u našem parlamentu bio je vitalan za demokratski proces. Demokratiju i prateći proces u parlamentima nikada ne treba da poraze molotovljevi kokteli i napadi suzavcem. Interesima naše zemlje se najbolje služi tako što ćemo biti punopravan i aktivan član međunarodne zajednice i nastaviti put evropske integracije. Napredak Kosova neće biti talac nacionalista u Srbiji i na Kosovu”, zaključuje on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.