Od 2000. godine i dolaska Vladimira Putina na vlast, ruska odbrambena industrija doživjela je pravu revoluciju.
Zbog toga je odlučeno kako će se za vojsku izdvajati mnogo veća sredstva nego do sada. Pa ipak, ta ulaganja uvijek su pratili i napumpani, pa čak i apsurdni planovi u vezi stvaranja oružja budućnosti.
Naprimjer, 2015 godine. je Kremlj tvrdio da će graditi tenkove naoružane laserima, a 2016. je bilo riječi o svemirski utemeljenom sistemu protivraketne odbrane.
Prema pisanju Business Insidera, vjerovatno postoje razlozi zašto se te poluistine i dalje šire. Nacionalni ponos i kult patriotizma koji okružuje Putina i njegove ljude neki su od glavnih razloga za to, a dio je vjerovatno plan promišljene propagande čiji je cilj pokušaj ponovnog prestavljanja ruske oružane industrije potencijalnim kupcima.
Bez obzira na razloge, u posljednjih pet mjeseci je bilobarem pet takvih nevjerovatnih projekata na kojima Rusi navodno rade.
Tenk koji će ići po Marsu
Nedavno je najavljeno da će novi T-14 tenk biti pogodan i za “temperature na Marsu”. Iako masovno proizvodnja tek treba početi, Rusija doista gradi novi impresivni tenk, koji je dio njihove nove serije Armata. Sputnik je svoje tvrdnje temeljio na super-kondenzatorskim spremnicima koji navodno omogućuju normalan rad na temperaturi i do – 14 celzijaa. No, one na Marsu su u prosjeku oko – 26 celzija, a motor s unutrašnjim sagorijevanjem teško da će se moći nositi s temperaturom Marsa.
Budući MiG koji će letjeti i u svemiru
Izvršni direktor zadužen za MiG-ove rekao je novinarima kako će nasljednik MiG-a 31 biti MiG 41, koji će između ostalo moći letjeti i u svemiru. Iako postoje nacrti za izradu novog presretača, Rusija svoje nove MiG-ove neće početi proizvoditi prije sredine 2020-ih. Većina stručnjaka sumnja hoće li Moskva uopće imati novca za takav projekt. Iako nije potpuno nemoguće da bi MiG 41 mogao letjeti u svemiru, treba dosta pričekati da bi se vidjelo ostvarenje tog projekta.
Nosač aviona od 115 hiljada tona
Rusija je 2015. godine najavila kako planira izgradnju nosača aviona od 115.000 tona, a taj projekt su nazvali 23000E Storm. Izgradnja bi navodno trebalo početi 2019. No, zbog nekih rezova u budžetu, brodogradnja vjerovatno nije osposobljena za takav zadatak. Ipak, zamjenik premijera Dmitrij Rogozin prošle sedmice je izjavio kako Moskva namjerava izgraditi ogromne nosače aviona na Dalekom istoku teže od 100.000 tona. Takav brod bi bio veći od trenutno najvećeg nosača aviona na svijetu, američkog Feralda R. Forda.
Bacanje nuklearki iz svemira
U junu je Rusija saopćila kako gradi svemirski šatl sličan tajnovitom X-37B, ali s jednom razlikom – mogao bi pogodi zemlju s nuklearnim bojnim glavama dok je u orbiti planeta. Business Insider podjseća da je Rusija optužila SAD 2010. godine za pokušaj naoružavanja svog X-37B, uprkos činjenici da je letjelica premala. Takvo oružje, kažu pravila, krši međunarodno pravo.
Nuklearne rakete postavljene duž obale SAD-a
U maju je bivši glasnogovornik Ministarstva za odbranu Rusije napisao članak u ruskom tabloidu kako je Moskva potajno “zasijala” nuklearne rakete na američkoj obali (one se ukopaju i spavaju sve dok ne dobiju zapovijest za detonaciju).