Pazarci tragaju za grobom vojnika Wehrmachta (VIDEO)

Porodica Adalberta Brandla, koji je poginuo 1944. u okolini Novog Pazara, nudi bogatu nagradu onome ko pronađe grob.

Porodica Adalberta Brandla, njemačkog podoficira iz Drugog svjetskog rata koji je poginuo 1944. u okolini Novog Pazara, nudi bogatu nagradu onome ko pronađe njegov grob.

Dio Pazaraca se raspituje u Arhivu grada i kod historičara o vojniku Wehrmachta, javlja novinar Al Jazeere Đorđe Kostić.

Šefćet Mustafić je iz sela Dojevića. Nijemci su mu ubili devet članova porodice krajem novembra 1944.

Kaže, bila je to osveta, jer su pored njegove kuće Pazarci iz zasjede ubili jednog podoficira Wehrmachta.

A nekoliko metara od grobnice njegove porodice nalazi se mjesto gdje je sahranjen i njemački vojnik.

Potresnu porodičnu priču prenijela mu je majka, ali i lokaciju gdje je sahranjen podoficir, u blizini mjesta gdje je nekad rasla jabuka.

Stradanje vojnika

A vrlo sličnim podacima raspolažu i nasljednici Adalberta Brandla. Navode kako je njihov predak stradao krajem novembra 1944., prilikom povlačenja u blizini sela Dojevići.

U arhivu Ras u Novom Pazaru historičar Hivzo Gološ kaže da u njihovom arhivu ima malo građe iz tog perioda. U njihovim spisima nemaju ništa o Brandlu. Međutim, znaju da se jedna njemačka četa povlačila kroz Dojeviće, onako kako navode Šefćet Mustafić i njemačka porodica.

“Šanse su dosta umanjene, ali nisu zauvek izgubljene. Mi nemamo opipljivih podataka, jedino se zna da je bio u Novom Pazaru u mestu Dojevića, gde se nalazio magacin Nemačke vojske na ovom području, ali dobar deo Nemaca se tada uputio dolinom reke Raške. Neki su zarobljeni, neki su izginuli u borbama sa partizanima i njihovim simpatizerima”, kazao je Gološ.

Historijske činjenice govore da su Nijemci prolazili kroz Novi Pazar dok su se povlačili sa Južnog fronta, odnosno iz Grčke, Makedonije i južne Srbije.

“Najžešće borbe tokom Drugog svetskog rata u Novom Pazaru vodile su se u novembru 1944. godine, tada je prema istorijskim tvrdnjama nakon savezničkog bombardovanja poginulo najmanje 600 nemačkih vojnika”, javlja Kostić.

Brojni stradali

Lokalni historičari kažu da je zbog velikog broja stradalih na obje strane danas veoma teško utvrditi lokaciju smrti Brandla.

Historičar Esko Rahić je rekao: “Postoje dileme. Da li je poginuo u bombardovanju, da li je poginuo u operacijama za oslobođenje Novog Pazara krajem novembra ili je streljan sa grupom oficira i podoficira i nemačkih vojnika od strane partizanskih snaga?”

Priča o ovom njemačkom podoficiru stradalom u Drugom svjetskom ratu zainteresirala je javnost u toj zemlji.

Iz Udruženja Nijemaca su potvrdili kako im se od slučaja Brandla javljaju mnogi građani koji žele da podijele informacije o lokacijama ubijenih vojnika Wehrmachta u Srbiji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.