Parlamentarna komisija razmatra mogućnost izmjena u nadzoru nad obavještajnom službom Kosova, nakon što je jedan od njenih službenika sigurnosti uhapšen u vezi s pljačkom banke.
“Uprkos činjenici da je taj zaposlenik imao vrlo nisku poziciju u strukturi obavještajne službe, to je uvelike ugrozilo kredibilitet, imidž i povjerenje u tu instituciju,” izjavio je Fadil Demaku, zamjenik predsjedavajućeg kosovske parlamentarne komisije za nadzor.
Demaku je izjavio da je incident od 21. februara, u kom je Kastriot Islami uhapšen sa još dvoje lica zbog pljačke NLB banke u Prištni izazvao zabrinutosti po pitanju nadzora osjetljivih institucija čiji je osnovni posao da čuvaju nacionalnu sigurnost.
U skladu sa zakonskom odredbom o nadzoru, ta komisija može od čelnika obavještajne službe zatražiti da joj dostavlja izvještaje o pitanjima vezanim za sigurnost zemlje. Ta služba se ne mora konsultovati s komisijom kod donošenja odluka. Iako se boljim nadzorom ne bi mogla spriječiti umiješanost službenika te agencije u krivičnom djelu, njime bi se mogli pooštriti propisi prilikom zapošljavanja u toj službi.
Komisija se sastoji od devet članova — od kojih dvojica moraju biti predstavnici manjina — i njome uvijek predsjedava parlamentarni poslanik iz redova opozicije.
Komisija je ometena u radu, jer se zakon o povjerljivim informacijama, kojim se nalaže i do 12 godina zatvora za objelodanjivanje povjerljivih dokumenata, ne provodi nakon svog usvajanja 2010. godine, izjavio je Demaku. Neki članovi komisije nisu prošli ni sigurnosne provjere.
“Mi nemamo pristupa mnogim povjerljivim dokumentima,” saopćio je Demaku.
Prema riječima Floriana Qehaje, eksperta pri Centru za sigurnosne studije u Prištini, ti problemi rezultat su neobaviještenosti komisije.
“Njeni članovi su pod pritiskom da vrše strog nadzor, iako neki još nisu dobili ni sigurnosne potvrde, te je stoga njihov pristup toj instituciji ograničen,” izjavio je Qehaja.
Zvaničnici obavještajne službe odbili su dati komentare za SETimes.
Nadzor nije na nivou na kom bi trebao biti iz niza razloga, kaže Florim Krasniqi, čelnik komisije.
“Vladajuća stranka PDK poslala je dva člana u ovu komisiju … Zbog toga je vrlo teško nadzirati obavještajnu službu. Ponekad je to nemoguće kad pripadnici manjinskih zajednica stanu na stranu članova komisije iz PDK,” izjavio je Krasniqi, član opozicione partije Vetevendosje.
Prema riječima Krasniqija, do sad je jaz zatvaran bliskom saradnjom s obavještajnom službom.
“Direktor i generalni inspektor vrlo su kooperativni u svom redovnom izvještavanju po svim zahtjevima komisije,” izjavio je Krasniqi.