Okvirni sporazum koji Švicarska preko Savjeta Evrope ima sa 50 različitih zemalja, omogućava da osuđeni na kaznu zatvora u Švicarskoj služe kaznu u svojoj matičnoj zemlji.
Prema federalnom zavodu za pravdu sporazumi za prijenos zatvorenika pomaže socijalizaciji zatvorenika u zemlji svog porijekla.
Parlamentarni dom kantona u Švicarskoj će odlučiti o ovom sporazumu sa Kosovom, a cilj sporazuma će biti prijenos Kosovara koji su osuđeni u Švicarskoj da kaznu služe na Kosovu. Nacionalni dom je ovaj sporazum usvojio prije šest mjeseci.
Međutim, ovakvi sporazumi sa drugim zemljama uopšte nisu imale uticaj na premještaj iz švicarskih zatvore u druge zemlje. Tokom 2012. godine, Švicarska je poslala samo 34 zahtjeva za transfer zatvorenika u mjesta porijekla. U dva slučaja je zahtjev poslan bez volje zatvorenika.
U međuvremenu bi nedostajao veliki broj podataka, na početku da li je zatvorenik zaista stigao na pravom mjestu, da li su ga prihvatile zatvorske jedinice u zemlji porijekla.
U Švicarskoj je prema zvaničnim podacima tokom 2012. godine bilo 4123 zatvorenika od kojih su 68 % bili strani državljani koji žive u Švicarskoj.
Među uzrocima tako malog broja premještaja zatvorenika su i prepreke kao što je saglasnost zatvorenika, kaže Folco Galli iz Federalnog zavoda za pravdu.
Zatvorenici se mogu premjestiti i bez njihove saglasnosti samo kada postoji punosnažna odluka o iseljenju.
Još jedna prepreka prema riječima profesora međunarodnog krivičnog prava Marca Forstera je proširenje procedure koja je potrebna ovakvim slučajevima.
“U slučajevima kratkotrajne kazne nema potrebe ulaziti u te procedure. Trebamo znati da nijedna država nije zanteresovana da vrati svoje državljane koji su učinili neki zločin van zemlje, jer će to stvoriti nove troškove državi.
Uostalom, takvi su sporazumi dio diplomatije, prema riječima profesora Forstera “potrebna je finansijska stimulacija da bi država porijekla primila svog građanina koji je izvršio krivično djelo u stranoj zemlji”.
Po ovom pitanju postoji prijedlog nacionalnog poslanika SVP/UDC Luzija Stamma. Još 2008. godine on je poslao zahtjev vladi da se angažuje oko prijenosa zatvorenika u zemlji njihovog porijekla.
Švicarska se treba mnogo više uključiti u odnose sa drugim zemljama i da ponudi pokriće svih troškova za zatvorenika kojeg uzimaju.
Ovo će prema njegovim riječima koštati manje u poređenju sa cijenom koju Švicarska plaća držeći ih u svojim zatvorima.