U tom režimu Albanija je bila laboratorija gdje su izvršeni nevjerovatni eksperimenti sa ljudima. Vjerovanje bilo je zabranjeno i najstrože kažnjavano. Likvidirani su hodže, popovi, vjernici, intelektualci. Uništene su džamije i crkve. Podaci pokazuju da je za vrijeme tog režima streljano oko 6.000 ljudi, uhapšeno preko 24.000, blizu 90.000 osoba bilo je internirano i prinuđeno da rade po logorima i kampovima. Vjernici intelektualci nisu mogli biti zaposleni. Penzioner iz Tirane Behar Xeka priča kako je njegov otac Naxhi koji je prije Drugog Svjetskog rata završio teologiju u Bagdadu i prava u Kairu, u bivšem režimu godinama nije mogao dobiti posao.”Niko nije smio javno praktikovati religiju. Moj otac je bio prinuđen da rizikuje mnogo, uzimao je Kuran, sakrivao ispod odjeće i odlazio na groblje gdje je krišom čitao molitvu pokojnicima. Tako je zarađivao za život nas sedam članova porodice”, sjeća se Behar. Ljudi su sve to iskusili, prebrodili i vjera je vaskrsla.
Za Albaniju i Albance taj otpor je imao evropsku vrijednost što danas mnogi smatraju da se dokazuje i dolaskom Pape Franciska koji je Albaniju izabrao za prvo putovanje u jednu evropsku državu.
Možda je i to razlog više što je ovih dana u Albaniji sve podređeno dočeku Pape. Albanska vlada je preduzela sve mjere kako bi što bolje pripremila ovu značajnu posjetu. Restauriran je trg „Nënë Teraza”(Majka Tereza). Uređuju se svi ambijenti kuda će proći Sveti Otac sa svojim pratiocima. Duž glavnog bulevara u Tirani postavljene su zastave Albanije, Vatikana i posteri sa portretima 40 sveštenika koji su ubijeni za vrijeme bivšeg režima. Na svim udarnim mjestima, saobraćajnim raskrsnicama, zgradama i izlozima postavljeni su bilbordi, transparenti sa natpisima dobrodošlice i posteri sa likom Pape Franciska i njegovim porukama.
Posjeti Svetog Oca građani pridaju veliki značaj i ocjenjuju kao historijski događaj za sve Albance i čitav region. „Očekujem da će Papine poruke mira preporoditi Kršćanstvo koje je u našoj državi bilo izbrisano na najbrutalniji način i dokazati da katolici, pravoslavci i muslimani mogu složno da žive, uspješno da djeluju za napredak zemlje i da budu pozitivan primjer za budućnost svima u ovom uzbrkanom svijetu“, kaže studentkinja Alida Mema.
Dolazak prvog čovjeka Vatikana u Albaniju u drugi plan je potisnuo sve važne vjesti kao što su: posjeta albanskog premijera Edi Rame Kini prilikom koje je najavljeno obnavljanje velikog kinesko-albanskog prijateljstva i investicije u Albaniji. Borba albanskih islamskih terorista u Iraku i Siriji. Privođenje zbog islamskog ekstremizma 15 osoba među kojima 12 imama džamija na Kosovu. Pritvor guvernera Narodne banke Albanije Ardiana Fullania zbog velike krađe trezora banke itd.
U Tirani kruže priče koje se baziraju na stranim izvorima da posjeta Pape nosi veliki rizik s obzirom na hapšenja radikalnih islamista i terorista iz Albanije i sa Kosova koji ratuju u Siriji. Postoje strepnje da oni mogu pokušati da dovedu u pitanje bezbjednost Pape za vrijeme posjete ovoj muslimanskoj zemlji. Međutim, albanske vlasti su preduzeli sve bezbjednosne mjere da poseta protekne u najboljem redu i tvrde da nema razloga za promenu agende posete. Istovremeno, iz sedišta Svete Stolice u Vatikanu stižu vijesti da nema mjesta za zabrinutost, da neće biti nikakvih dodatnih mjera i da će se Papa u Tirani kretati otvorenim automobilom, istim onim koji koristi i na trgu Sveti Petar u Vatikanu.
Albanci izuzetno respektuju Vatikan. Katolički sveštenici imaju veoma važnu ulogu u razvoju zemlje, naročito u oblasti prosvete i kulture. Međutim, računa se da u Albaniji oko 300.000 građana živi u ekonomskoj bjedi jer su bili prognani zbog svojih vjerskih uvjerenja a imovina im je oduzeta i data drugima. Oni su zbog toga, uoči posjete Pape Franciska uputili zahtjev Ustavnom Sudu da ukine zloglasni Zakon 7501 kojim je njima oduzeta imovina i data drugima. U zahtjevu ističu da vjeruju u ono što piše u Bibliji „Bože, vrati imovinu onome kome je nepravedno oduzeta“.
Očekivanja su da će doček Pape u Tirani biti veličanstven. Posjeta će sigurno ojačati međunarodni položaj Albanije u svijetu i pomoći joj u evropskim integracionim procesima. Ona će uticati i na jačanje unutrašnjih vrijednosti zemlje i biće jasna poruka i signal svima, naročito vjerskim ekstremistima, da je neophodno poboljšati socijalni i politički život i stvarati klimu mira, tolerancije i odgovornosti.