Prema podacima Kosovske agencije za statistiku, uvoz robe na Kosovo je u aprilu opao za 34,4 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine a izvoz je takođe smanjen za 11,5 odsto.
Tokom aprila uvezeno je robe u vrednosti od 193,9 miliona evra a vrednost izvezene robe je samo 32,6 miliona evra, javlja Koha.
To je uticalo na smanjenje trgovinskog deficita od 161,2 miliona evra. Prošle godine trgovinski deficit bio je 258,5 miliona evra.
Ukidanje stopostotne takse na srpsku robu i uspostavljanje reciprociteta 1. aprila, uticalo je da Srbija bude među najvećim uvoznicima na Kosovo. Srbija prednjači u trgovini u odnosu na ostale zemlje CEFTA. Samo u aprilu je uvezla robu u vrednu više od 15 miliona evra.
Prema rečima predsednika Privredne komore Kosova Berata Rukićija, blokada ekonomskih aktivnosti i pad potrošnje uticali su na smanjenje trgovinskog deficita.
Smanjenje trgovinskog deficita, prema vršiocu dužnosti zamenika ministra ekonomije Edisona Jakurtia je dobra vest jer je, kako je rekao, novac ostao na Kosovu.
„Ovo je veoma dobra prilika da se izdaci orijentišu na lokalne proizvode. Dakle, ako imate priliku da birate između štednje i kupovine, kupujte. A ako kupujete, kupujte domaće proizvode”, poručio je on.
Kosovski partner u uvozu robe od zemalja Evropske unije je i dalje Nemačka sa gotovo 20 miliona evra robe. Među najvećim uvoznicima na Kosovo su i Turska sa preko 21 milion evra i Kina sa gotovo 17 miliona evra.
Dok su proizvodi sa Kosova, iako u malim količinama, uglavnom prisutni na tržištu Albanije, Severne Makedonije, Srbije, Crne Gore, Nemačke i Švajcarske.