Dogovor između Beograda i Prištine, sve je izvesnije, neće biti postignut ni tokom ove godine, uprkos snažnim pritiscima Sjedinjenih Američkih Država da se što pre nađe rešenje, piše srbijanski Blic.
Pad vlade Aljbina Kurtija ne znači mnogo za dijalog Beograda i Prištine, za povratak za pregovarački sto potrebno je najpre formiranje nove vlade u Prištini, a ni globalne okolnosti koje se tiču pandemije virusa korona ne idu naruku kada je reč o nastavku pregovora.
Blic ocenjuje da pad Kurtijeve vlade za poznavaoce prilika nije iznenađenje, ali trenutak u kojem se to desilo, svakako jeste.
“Ovo deluje čak bizarno. U trenutku pandemije i najave sve goreg stanja u svetu, kao i u samoj Americi, spoljna politika SAD donosi odluku da obara vlast u Prištini. Dosta neobično – kaže jedan od sagovornika “Blica” iz diplomatskih krugova.
On dodaje da to pokazuje intenciju Sjedinjenih Država da što pre rasplete kosovski čvor i marginalizuje ulogu Evropske unije, iako možda tako na prvi pogled nije izgledalo.
U 2020. teško do rešenja teško
Ukoliko pretpostavimo da će nova vlada Kosova biti formirana u narednih nekoliko meseci i da će do tada zdravstvena situacija biti manje teška, ostaju drugi izazovi koji dijalog onemogućavaju, navodi Blic.
“Posle ukidanja vanrednog stanja, izbori u Srbiji moraju biti okončani u roku od 60 dana. Ide leto kada se manje radi, a onda u novembru američki izbori. Teško je zamisliti da će Kosovo uprkos svemu tome ostati u fokusu – kaže sagovornik Blica iz diplomatskih krugova.
Kako za “Blic” objašnjava jedan od sagovornika, Kurti je svojevrstan rat Amerike i Nemačke za prevlast na ovim prostorima.
“Kurtiju je preko Trampovog izaslanika Ričarda Grenela rečeno da bira između Amerike i Nemačke i on je očigledno izabrao pogrešnu stranu. Zato je to još jedna velika pobeda Vašingtona na Balkanu i još jedna pobeda Amerike koji su igrali na Tačija i Mustafu.
“ Kurtiju je rečeno da bira između dve sile, a on je, vreme je pokazalo, izabrao pogrešnu stranu – kaže isti izvor Blica koji dodaje da će sledeća vlada, po svoj prilici, biti formirana pod američkom kontrolom.
“Amerikanci, pre svega, insistiraju na ekonomskom dogovoru, manje na priznanju zaključuje sagovornik ovog lista.
Blic podseća da je kosovska vlada pala prošle sedmice i pozivajući se na pisnje prištinske “Gazeta”, ovaj medij navodi da su poslanici nakon rasprave izglasali nepoverenje Kurtiju. Za nepoverenje Vladi glasao je 81 poslanik, 32 su bilo protiv, a jedan uzdržan.
Za tu odluku, između ostalih, glasali su poslanici DSK koji su bili formalno koalicioni partneri Samoopredeljenja, a koji su i pokrenuli čitavu priču o smeni aktuelnog premijera. Očekivano, njih je u tome podržala većina opozicionih stranaka, na čelu sa DPK Kadrija Veseljija.
Predsednik DSK Isa Mustafa izjavio je da je dobro što je vlada Aljbina Kurtija opozvana, jer je, kako je kazao, i rasprava u parlamentu pokazala koliko su duboke razlike između njegove stranke i Pokreta Samoopredeljenja.
Mustafa je za T7 rekao da je sa Kurtijevom vladom Priština došla u situaciju da joj sankcije uvodi njen glavni saveznik – SAD.
“ Došli smo u situaciju da se nama uvode sankcije, a ne Srbiji – rekao je Mustafa i dodao da je smena ministra Agima Veljiua bila “kap koja je prelila čašu”