Jedan snimak, bezbroj tumačenja i vrlo malo onih koji nakon 50 godina vjeruju u zvaničnu verziju ubistva. To je danas utisak o onome što se na ulicama Dallasa desilo 22. novembra 1963. godine. Gotovo svaki od scenarija ubistva 35. američkog predsjednika Johna F. Kennedyija može da posluži kao dobra osnova za film.
Dan žalosti, otkazane fudbalske utakmice i pozorišne predstave – tako je izgledala Jugoslavija na dan nakon ubistva Johna F. Kennedyija 1963. u Dallasu. Samo četiri sedmice prije toga Bijelu kuću posjetio je Josip Broz Tito,
Dugogodišnji Titov prevodilac Ivan Ivanji ovih dana je javnost podsjetio na jedan zanimljiv bezbjednosni detalj.
“Kada smo sjedili u istočnom Berlinu, ljudi iz Titove bezbijednosti su mi ispričali da su nakon atentata na Johna F. Kennedyija napravili probu kako bi ispitali da li su dva metka mogla da pogode Johna F. Kennedyija, a jedan guvernera Texasa Johna Konelija. Tako kaže zvanična verzija”, kaže Ivanji.
Istakao je da su probali sa iste visine sličnu metu i da su konstatovali da je nemoguće.
“Jedan metak bi mogao sasvim slučajno da pogodi, ali da tri metka pogode, ne dolazi u obzir”, kaže književnik Ivanji.
Jugoslovenski bezbjednjaci su do tih zaključaka došli godinu dana nakon ubistva Johna F. Kennedyija, ali je pitanje – zašto su uopšte isprobavali?
“Mislim da te službe bezbijednosti moraju nakon svakog atentata ili pokušaja atentata da provjere sve mogućnosti, ali vjerovatno je to bilo i zbog radoznalosti, kako bi utvrdili gdje su to američke kolege pogriješile”, objašnjava Ivanji.
Napisano 28 hiljada knjiga o atentatu u Dallasu
Zbog svega toga nastalo je bezbroj različitih verzija atentata – da je Kennedyija ubio Lindon Johnson, Nikita Hruščov, Fidel Castro, CIA, mafija. Politika tih dana prenosi stavove ruskih medija da Kennedyija nije mogao da ubije fanatik poput Osvalda.
Ivan Ivanji iznosi podatak njemačkog “Spiegela” da je o ubistvu Johna F. Kennedyija napisano 28 hiljada knjiga, a Momčilo Pantelić da ankete pokazuju da bar 60 posto Amerikanaca i dalje ne vjeruje u zvaničnu verziju.
“Njima se priključio ovih dana i šef diplomatije John Kerry koji je rekao da mu ne izgleda vjerovatno da je Lee Osvald bio jedini učesnik atentata”, kaže Momčilo Pantelić.
Kennedyijem će se baviti i budući američki predsjednik. Naime u oktobru 2017. godine trebalo bi da bude objavljeno još 1.000 novih dokumenata o ubistvu iz Dallasa, ali će novi predslednik moći da sakrije neke dijelove od javnosti, zbog nacionalne bezbijednosti.
Ivan Ivanji nam je prenio samo dio onoga što su imali Titovi bezbjednjaci. Šta tek imaju njihove američke kolege?