Kako da razlikujemo simptome prehlade od onih karakterističnih za grip, kako da se od njega zaštitimo, a prije svega na koji način pomoći mališanima ukoliko obole.
Stručnjaci se slažu da je najvažnija prevencija, koja podrazumjeva zdravu ishranu i upotrebu prirodnih suplemenata bogatih mineralima cinka i bakra, kao i vitaminima, posebno C, E i B6. Za te elemente naučno je potvrđeno da jačaju imunitet i predstavljaju najbolju preventivnu zaštitu od prehlade i gripa.
Pedijatar dr Ljubica Luković iz Doma zdravlja Grocka naglasila je da oni koji nisu vakcinisani protiv gripa treba da izbjegavaju posjete oboljelima i odlazak na velike skupove.
– Ako postoji mogućnost, najbolje je da npr. mališani desetak dana ne idu u vrtić, jer se tako sprječava da se razbole, a samim tim i da prenesu infekciju roditeljima, bakama i dekama. Ako je pak neko u našem okruženju bolestan, preporučuje se da mu se drugi ne unose u lice i da drže odstojanje od pacijenta od oko jednog metra. Takođe, važno je redovno pranje ruku, provjetravanje prostorija, kao i bacanje iskorištenih papirnih maramica – istakla je dr Luković i naglasila da je jedna od najvažnijih mjera prevencije od gripa zdrava ishrana bogata vitaminom C.
– Osim citrusnog voća, kiseli kupus je odličan izvor tog vitamina u ovom periodu – posavjetovala je ona.
Grip se prepoznaje po visokoj temperaturi, jakoj glavobolji i kašlju, koji je u početku bolesti suh.
– Period inkubacije je kratak, od jednog do dva dana, a simptomi veoma izraženi. Temperatura nerijetko ide do 39 stepeni, a traje pet dana. Kašalj je prvo suh, pa ga prati sekret. Nisu rijetki ni bolovi u mišićima, zapušen nos, slab apetit ili opšta malaksalost – objasnila je dr Luković i istakla da je liječenje gripa simptomatsko – temperatura se spušta ako je iznad 38,5 stepeni, potrebno je unositi dovoljno tečnosti i vitamina, ali i mirovati oko sedam dana.
Moguće komplikacije vode u druga oboljenja
– bronhitis
– upalu ušiju
– upalu sinusa
– upalu pluća