Međutim, ambicije Srbije nisu bili zadovoljene. Niko od njih nije izručen Beogradu.
Slučaj hapšenja Ramusha Haradinaja nije prvi koji se dešava kosovskim političkim liderima i bivšim komandantima OVK u Sloveniji i drugim zemljama EU. Klan Kosova predstavlja hronologiju ovih hapšenja, koja su se dogodili – Hashimu Thaçiju, Fatmiru Limaju i Agimu Çekuu.
Bivši komandant Kosovskog zaštitnog korpusa je uhapšen već 22. oktobra 2000. godine na aerodromu Brnik u Sloveniji dok je koristio aerodrom kako bi se vratio u Prištinu, poslije nekoliko dana boravka kod njegove porodice koja se nalazi u Hrvatskoj.
Zadržan je jedan dan zbog Interpolove potjernice koju je pokrenula Srbija na osnovu odluke Okružnog suda u Nišu, 2002. godine, gdje se Çeku tereti za genocid i zločine protiv srpskih civila i policije tokom rata na Kosovu.
Slovenija je takođe uhapsila predsjednika Inicijative, Fatmira Limaja. To se dogodilo 18. februara 2003. godine, u Kranjskoj Gori. Nakon što su mu stavljene lisice u Sloveniji, Limaj je prebačen u Haški tribunal.
On je optužen 27. januara 2003. za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.
Hapšenja lidera i komandanata OVK su se događala i u drugim zemljama.
Predsjednik PDK i načelnik političkog direktorata Oslobodilačke vojske Kosova, Hashim Thaçi, zaustavljen je u Mađarskoj 30. juna 2003. Pušten je poslije samo nekoliko sati, a nakon brze intervencije tadašnjeg šefa UNMIK-a, Mihaela Štajnera i šefa spoljne politike EU, Havijera Solane.
Thaçi je uhapšen na osnovu naloga koji je izdala jugoslovenska vlada, prema kojem je optužen za umješanost u ubistvo trojice policajaca u Glogovcu 1997. godine.
U hapšenjima je bila uključena i Bugarska. Protagonista je bio Agim Çeku.
On je priveden 24. juna 2009. godine, na graničnom prijelazu između Bugarske i Makedonije u Guševu. Slučaj je zasnovan na potjernici Interpola, a na zahtjev Srbije.
U stvari, Çeku je uhapšen još jednom – u Budimpešti u februaru 2004. godine, ali je ubrzo pušten.
On je imao problema čak i kada je bio u Kolumbiji, u maju 2009. godine, gdje je otišao da prisustvuju prvom kongresu razoružanja i da govori o iskustvu OVK.
Srpski mediji su izvjestili da je izbačen iz zemlje nakon zahtJeva Beograda.
Ali, u svakom slučaju, Çeku, ili drugi nisu isporučeni Srbiji.
Samo je Limaj poslat u Hag, gdJe je poslIJe nekoliko godina oslobođen svih optužbi.