To je jedno od otkrića iz novog istraživanja American Lung Associationa (ALA) provedenog na više od tisuću odraslih žena.
Anketa je također otkrila da mnoge žene zanemaruju rizike od raka pluća ako su nepušačice. Manjina njih je svjesna koliko je rak pluća smrtonosan.
Prema riječima Alane Burns, potpredsjednice Signature Cause Campaign unutar ALA, jedan od razloga loše osviještenosti žena jest mala stopa preživljavanja raka pluća.
‘Kada je rak dojke u pitanju, puno je preživjelih žena koje šire svijest o tome i prenose svoje priče. Ali, više od polovice žena kojima je dijagnosticiran rak pluća umre u roku od godine dana. Nema legije preživjelih koje pričaju o svojim iskustvima.’
U SAD-u, rak dojke je najčešći oblik raka među ženama, a slijedi ga rak pluća. Međutim, rak pluća je najveći ubojica. Prema Američkom centru za kontrolu bolesti i prevenciju, od raka pluća umre 38 od 100 tisuća američkih žena godišnje. Stopa smrtnosti od raka dojke je 22 na 100 tisuća stanovnika.
Osim što rak dojke zauzima više medijskog prostora, za njega postoje i rutinski pregledi, pa žene i liječnici pričaju o bolesti. Kada je rak pluća u pitanju, osim ako niste pušač, liječnik neće spomenuti mogućnost bolesti.
Trenutno, preporuka je za godišnji CT pregled odraslima od 55 do 80 godina koji puše te onima koji su prestali u posljednjih 15 godina, a pušili su barem 30 godina po kutiju cigareta dnevno.
Ipak, pušači nisu jedini koji obolijevaju od raka pluća. Oko 10 posto osoba kojima je dijagnosticiran rak pluća nikada nisu pušili, navode iz ALA.
Više od polovine žena (68%) u anketi izjavile su kako nisu zabrinute zbog raka pluća jer nikada nisu pušile.
‘Mnogi misle da je rak pluća bolest pušača’, kaže Burns. ‘Ipak, kada bi se rak pluća smatrao bolešću nepušača, bio bi među top 10 ubojica među malignim bolestima u SAD-u.’
Osim pušenja, najveći uzroci su izlaganje plinu radonu, kojega može biti u kućama građenima na tlu s prirodnim izvorom urana. Ostali faktori rizika su kronična izloženost pasivnom pušenju ili onečišćenju zraka, te izloženost zagađivačima kao što su ispušni plinovi i azbest. Istraživači su također otkrili mutacije gena koje igraju važnu ulogu kod nekih vrsta raka pluća.
Prema podacima ALA, prognoze za osobe s rakom pluća ostaju loše. Manje od polovice žena s rakom pluća preživi duže od godinu dana nakon dijagnoze.
Nažalost, rak se obično dijagnosticira u kasnoj fazi. ‘Samo oko 20 posto slučajeva je operabilno nakon postavljanja dijagnoze’, kažu stručnjaci kojima je cilj povećati broj istraživanja o raku pluća i proširiti svijest o bolesti.