“Da mi je neko prije sedam godina, kada sam dobio diplomu iz ekonomije, rekao kako ću u budućnosti živjeti bez novca vjerovatno bi se udavio jelom iz mikrovalne“, našalio se Boyle.
Kako Boyle kaže, život mu se tada svodio na to da ostvari što veće materijalno bogatstvo te kupi stvari kojim bi dokazao društvu da ima para i da je uspješan. Kao i većina pojedinaca u potrošački vođenom društvu nikada nije preispitivao svoje ciljeve. Boyle je čak imao sjajan posao i jahtu u marini. Da nije ”nabasao” na video pod nazivom Gandhi, još uvijek bi živio istim tim životom. “Pa radio bi sve iste stvari i dan danas. Međutim, u zadnjih 15 mjeseci nisam potrošio niti jedan jedini peni. Ništa“, rekao je Boyle.
Sve se promijenilo jedne večeri na jahti dok sam s prijateljima raspravljao o gorućim problemima naše planete. Kako su zaključili da su previše mali da bi napravili neke veće promjene, Boyle je došao na ideju da ”bude promjena koju želi da vidi”. Ovu Gandhijevu izreku je poznavao i ranije, ali nije shvatao njeno pravo značenje: “Nisam je shvatao, priznajem. To sam tek zaključio tu noć na jahti pri čemu sam se sjetio videa kojeg sam pogledao. I onda sam odlučio da promijenim sve iz korijena“. Prvo je napravio listu osnovnih stvari koje mu trebaju za život, zatim se odrekao svog stečenog bogatstva, nahranio 150 ljudi s tri obroka još prvi dan nakon odluke, i započeop uzgaati svoju hranu. Zatim je sagradio kuću, tačnije nabavio je pokretnu kuću-prikolicu i odvojio je od električne mreže.
“Kupao sam se u rijeci, napravio četkicu za zube od kosti sipe, koristio sjeme divljeg komorača, za prevoz koristio biciklo, a kao osvjetljenje kosristio vosak iz pčelinjih saća“, kaže Boyle.
Mark Boyle je tako u potpunosti promijenio svoj stil života i udaljio se od modernih tokova života. Naravno, socijalizaciju nije isključio iz svakodnevnice jer se i dalje druži sa svojim prijateljima, a kako sam navodi sada ih ima čak mnogo više. “Sretniji sam nego ikada prije, i kažem vam da sreću nećete naći u novcu“, poručio je Boyle.