OVIM REČENICAMA, majka može da upropasti sina: Psiholog smatra da se tako grade karakterno slabi ljudi

Psiholog Eliza Presman navodi da ove tri fraze ne smemo da govorimo svojim sinovima

 

Rečenice koje majke izgovaraju mogu znatno da utiču na svoje sinove na različite načine. Dok neke rečenice mogu biti ohrabrujuće i podržavajuće, druge mogu imati suprotan efekat i izazvati negativne posljedice na emocionalno i mentalno zdravlje sinova. Evo nekoliko primera rečenica koje majke mogu izgovoriti, a koje imaju potencijal da upropaste svoje sinove:

 

“Zašto ne možeš biti kao tvoj brat/sestra?”

 

Ova rečenica može izazvati osećaj inferiornosti i nedostatka prihvatanja kod deteta, te potencijalno stvoriti rivalitet između braće i sestara.

“Nikada ništa nećeš postići.”

Ovakva izjava može obeshrabriti dete i smanjiti njegovu motivaciju za postizanje ciljeva, stvarajući osećaj bespomoćnosti i nedostatka vrednosti.

“Prestani biti tako osetljiv, to je samo šala.”

Ova rečenica može umanjiti osećanja i iskustva deteta, čineći ih da se osećaju nevažnim ili neprihvaćenim u svojim emocijama.

“Ako ne budeš uspeo/la, bićeš veliko razočaranje.”

Ovaj oblik pritiska može izazvati strah od neuspeha kod deteta i dovesti do perfekcionizma ili izbegavanja situacija koje bi ih mogle dovesti do neuspeha.

“Ti si uvek problem.”

Ovakva generalizacija može uticati na samopoštovanje deteta i stvoriti osećaj da nikada neće biti dovoljno dobar.

“Zašto si tako lenj?”

Kritike poput ove mogu izazvati osećaj stida i nedostatka samopouzdanja kod deteta, umesto da ih motivišu da promene svoje ponašanje.

Tužna žena, Majka, Dete
foto: Shutterstock

“Zbog tebe mi je teško.”

Ova rečenica može izazvati osećaj krivice kod deteta i stvoriti teret odgovornosti koji nisu sposobni nositi.

Umesto toga, majke bi trebale koristiti pozitivne rečenice koje ohrabruju i podržavaju razvoj deteta, te ih podstiču da rastu u samopouzdane i samosvesne individue. Komunikacija koja je puna ljubavi, podrške i razumevanja može imati dalekosežne pozitivne efekte na psihičko i emocionalno blagostanje njihovih sinova.

STIL

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.