Za većinu kostura postoji uvjerenje da su bili žrtve napada streličara, koji su koristili strijele s kamenim špicom na vrhu. Arheolozi su kosti pronašli u Jebel Sahabi na istočnoj obali Nila u sjevernom Sudanu pa pretpostavljaju da pripadaju žrtvama najstarijeg i relativno masovnog ljudskog konflikta.
U novoj egipatskoj galeriji Britanskog muzeja trajno su izloženi neki od tih kostura. Znanstvenici istog muzeja namjeravaju otkriti više o samim žrtvama, od spola preko bolesti od kojih su možda bolovali do njihove prehrane i uzroka smrti, piše Independent.
Posljednjih nekoliko godina paralelno istraživanje je bacilo novo svijetlo na to tko su u rasnom smislu bile žrtve. Istraživanje koje su proveli fakultet John Moores iz Liverpoola, fakultet University of Alaska i sveučilište Tulane u New Orleansu ukazuje da je riječ o pripadnicima populacije iz sub-saharskog područja, koji su bili preci modernih Afrikanaca.
Identitet njihovih ubojica nešto je teži zadatak za odgonetnuti. No, zamislivo je da se radilo o ljudima potpuno druge rasne grupe, odnosno sjevernoafričke/europske grupe koja je živjela na predjelu oko Mediterana.
Od ukupno 59 žrtava pronađenih u Jebel Sahabi, ostaci kostura dve žrtve izloženi su u Britanskom muzeju.