Unatoč raširenoj upotrebi, naučnici su identificirali potencijalno ozbiljne posljedice dugotrajnog izlaganja hemikaliji triclosan. Studija objavljena u časopisu Proceedings Nacionalne akademije znanosti pokazuje da može uzrokovati fibrozu jetre.
Karcerogena svojstva ove hemikalije otkrivena su testovima sprovedenim na miševima, kroz molekularne mehanizme koji vrijede i kod ljudi.
– Sve veća upotreba triclosana, posebno kad se kombinuje s drugim spojevima, predstavlja vrlo stvaran rizik za jetru – kaže doktor Robert Tukey s Univerziteta u Kaliforniji.
Doktor Tukey i njegove kolege otkrili su da triclosan narušava cjelovitost i funkcije jetre. Miševi izloženi triclosanu bili su više osjetljivi na hemikalije, što je izazvano tumorom jetre.
Njihovi tumori bili su veći i češći nego kod miševa koji nisu bili izloženi triclosanom.
Triclosan je općenito prisutan u okolini, to je jedan od najčešće otkrivenih spojeva u vodenim tokovima u SAD-u.
U SAD ova hemikalija je već pod povećalom Agencije za hranu i lijekove zbog rasprostranjenog korištenja i nedavnih studija koje su pokazale da može izazvati poremećaj hormona i smanjiti kontrakcije mišića.
Triclosan je antimikrobni agens koji pomaže u usporavanju ili zaustavljanju razvoja bakterija, gljivica i plijesni. Prvi put počeo se pojavljivati 1970-ih godina u antibakterijskim sapunima. Otada se dodaje u mnoge proizvode – detardžente, sapune, sredstva za čišćenje kože, dezodoranse, losione, kreme, paste za zube i tekućine za pranje suđa.