Pankreas je žlezda koja je povezana sa probavnim procesom, pa na njega utiče ono što jedete. Koju hranu treba jesti da bi se zaštitila gušternjača i pomoglo njeno funkcionisanje?
U slučajevima akutnog pankreatitisa, upalu gušterače često pokreće kamen u žuči ili druge blokade u njegovom odvodnom sistemu. Kod hroničnog pankreatitisa upala je dugotrajna i ne zaceljuje u potpunosti. To može uticati na vašu sposobnost apsorpcije hranjivih materija iz hrane.
Dobro izabrana hrana može da smanji pritisak na pankreas i pomogne oporavku. Ishrana pogodna za ovu žlezdu treba da sadrži mnogo proteina iz nemasnog mesa i malo životinjskih masti i prostih šećera.
Trebalo bi da jedemo veće količine:
povrća
voća
integralnih žitarica
pasulja, sočiva
niskokaloričnih/nemasnih mlečnih proizvoda (bademovo ili laneno mleko).
Na pozitivnoj listi su i namirnice bogate antioksidansima: tamno, lisnato povrće, crveno bobičasto voće, borovnice, slatki krompir, grožđe, šargarepa, orasi i šipa. Predlaže se da se umereno konzumiraju avokado, maslinovo ulje, masna riba, orašasti plodovi i semenke, piše health.clevelandclinic.org.
Meditarenska ishrana savetuje onima koji se oporavljaju od blagog akutnog pankreatitisa. Kada se ishrana bazira na povrću, voću i integralnim žitaricama, ograničava se unos holesterola i povećava unos vlakana, čime se smanjuje rizik od razvoja kamena u žuči ili visokih triglicerida, koji se smatraju vodećim uzrocima akutnog pankreatitisa. Antioksidansi vode borbu protiv slobodnih radikala u organizmu i smanjuju upale.
Masti koje se često dobijaju iz kokosovog ili palminog ulja (trigliceridi srednjeg lanca), doprinose većoj apsorpciji hranljivih materijau slučajevima hroničnog pankreatitisa.
Trebalo bi izbegavati prženu, punomasnu hranu, namirnice sa mnogo šećera, pa da na tanjiru bude što manje sledećih namirnica:
Crveno meso
organsko meso
pomfrit, čips
majonez
margarin, puter
punomasne mlečne proizvode
peciva
slatka pića.
Ukoliko ste imali aktuni pankreatitis, tu su sledeći saveti:
jedite 6 do 8 malih obroka dnevn
dodajte 1 do 2 kašike MCT u svoj dnevni jelovnik
uzmite multivitamin kako biste dodali vitamine A, D, E, K, B12, cink i folnu kiselinu
ograničite ukupan unos masti na manje od 30 grama dnevno, eliminišite zasićene masti
izbegavajte alkohol
nemojte pušiti
ostanite hidrirani.
Kontrola ishrane često je efikasna metoda da zaštitimo pankreas, uz redovne kontrole i dalje smernice lekara. Treba imati na umu i redovan unos dovoljnih kočlina vode, oko dva litra na dan.
Kako rizik od bolesti pankreasa raste nakon 65. godine, smernice o ishrani naročito se upućuju ljudima izand šezdesete, ali praksa pokazuje da bolest ne mari za godine pa je i sve više mladih koji se bore sa tom vbrstom oboljenja.
espreso