Pod izgovorom da koliodno srebro “nije izričito zabranjeno” sanitarna i tržišna inspekcija ne sprečavaju promet i oglašavanje, pa se tako u slobodnoj prodaji u Srbiji mogu naći paste za zube, sprejevi za nos, voda, pa čak i kreme za bebe sa koloidnim srebrom!
– Značajni putevi apsorpcije su disajni organi, koža i gastrointestinalni trakt. Budući da je na tržištu prisutan veliki broj proizvoda koji sadrže koloidno ili nano-srebro izloženost je velika, a toksični efekti su evidentirani – upozorava Vukosava Stevanović, predsednica Udruženja “Farmaceutsko jezgro”.
Inače, na našem tržištu postoji više kompanija koje se bave prodajom proizvoda sa koloidnim srebrom. Ovi preparati reklamiraju se kao prirodni antiseptici i, navodno, pomažu kod lečenja akni, alergije, upale slepog creva, infekcije bešike, trovanje krvi, čireva, pa čak i u lečenju gonoreje i antraksa.
Paleta proizvoda je široka, od sprejava za grlo i desni, sprejeva za nos, hidratantnih krema, pasta za zube, melema, pa čak i krema za bebe.
Stevanovićeva navodi da su mnogi domaći i svetski stručnjaci i zdravstvene institucije upozoravale na potencijalnu toksičnost koloidnog srebra u proizvodima, a da je poseban oprez potreban kod kozmetičkih preparata, jer se oni upotrebljavaju dugoročno i kontinuirano.
– Srebro se svrstava u grupu toksičnih metala, kao što su živa, olovo, arsen… Istina je da srebro pokazuje antibakterijske efekte, ali je istina i da je srebro neselektivni toksičan biocid. Nakon dugotrajne upotrebe koloidnog srebra ili soli srebra dolazi do deponovanja srebra pod kožu koja vremenom dobija plavu ili pepeljastu boju. Izlaganje ćelija pojedinih tkiva i organa uticaju srebra može poremetiti i normalne imune procese organizma.
Neverovatno je i opasno da se ovakvi proizvodi nekažnjeno reklamiraju kao medicinska sredstva i da se u vidu kozmetičkih preparata daju čak i deci – smatra Stevanovićeva. Promet preparata koji sadrže srebro u EU je uređen posebnim regulativama, dok je u SAD zabranjen od strane FDA, Uprave za hranu i lekove pri američkom Ministarstvu za zdravstvene i ljudske usluge.
Ministarstvo: Nije zabranjeno!
U Ministarstvu zdravlja nisu odgovorili na koji način se kontroliše sastav i zdrastvena bezbednost proizvoda sa srebrom niti da li su rađena istraživanja o toksičnosti srebra, već su nam samo odgovorili da ne postoji izričita zabrana njihovog prometa.
– Na osnovu propisa, dozvoljeno je stavljati u promet samo zdravstveno ispravne predmete opšte upotrebe, čija se zdravstvena ispravnost utvrđuje na osnovu rezultata analiza i mišljenja ovlašćene laboratorije. Zabranjeno je pripisivanje lekovitog svojstva predmetu opšte upotrebe. Kada je u pitanju korišćenje koloidnog srebra, ne postoji izričita zabrana njegovog korišćenja u kozmetičkim proizvodima – poručili su u Ministarstvu.