Dr. Gerome Breen, s Instituta za psihijatriju na Kraljevskom univerzitetu u Londonu, izjavio je da ovo istraživanje daje zadovoljavajuće rezultate za razumijevanje procesa kako nastaje ovisnost.
Uzimanje kokaina može promijeniti strukturu mozga u roku od nekoliko sati u ono što bi mogli biti prvi koraci ovisnosti o drogama, otkrili su američki naučnici. Istraživanje je provedeno na životinjama, a miševi s najviše strukturalnih promjena na mozgu pokazivali su veće naklonosti za kokain, piše BBC.
U eksperimentima, miševima su “dopustili” da istraže dvije različite prostorije – svaku s različitim mirisima i teksture površine. Kada su miševi izabrali sebi omiljeniju prostoriju, naučnici su u drugu komoru ubrizgavali kokain. Otkriveno je da nakon uticaja kokaina mozak miševa ima više izbočina koje služe memoriji mozga, odnosno, da su miševi pod uticajem ove droge stvorili više “novih uspomena” nego kada su bili pod uticajem vode.
Komentirajući istraživanje, dr. Gerome Breen, s Instituta za psihijatriju na Kraljevskom univerzitetu u Londonu, izjavio je za BBC da ovo istraživanje daje zadovoljavajuće rezultate za razumijevanje procesa kako nastaje ovisnost – mozak šalje informaciju o ovisnosti ostatku tijela.
Iako znakoviti, zasad nije poznato na koji će način ovi rezultati doprinijeti razvoju terapije.