Mala staklena ploča debela svega dva atoma ušla je u Ginisovu knjigu rekorda kao najtanja staklena ploča.
Međutim, ukoliko zanemarimo rekord, da li tako tanak komad stakla može da izdrži pritisak prsta a da se ne razbije?
„Staklo može da se polomi, ali je ono zato znatno fleksibilnije od regularnog stakla. Možete da ga krivite poprilično, ali će se ono u jednom trenutku razbiti“, tvrdi Dejvid Muler sa Univerziteta Kornel gdje je ovo staklo prvi put posmatrano.
Ovo staklo je jače od mjehurića sapunice, ali bi se vjerovatno raspalo kada bi neko jako dunuo u njega.
Ono što je interesantno jeste činjenica da je praktično nevidljivo, pošto ne samo da je nevjerovatno tanko, ono je, poput regularnog stakla, transparentno.
Muler i njegove kolege naišli su na ovo super-tanko staklo sasvim slučajno kada su radili sa naučnicima sa Univerziteta Ulm u Njemačkoj na stvaranju grafena, jakog i veoma tankog materijala sačinjenog od atoma ugljenika.
Međutim, kada su pogledali grafen koji su napravili, na njegovoj površini su primijetili nešto neobično.
Muler je u laboratoriji pod izuzetno jakim elektronskim mikroskopom analizirao grafen otkrio da je u pitanju struktura stakla.
On je bio izuzetno uzbuđen pošto niko do sada nije uspio da iz prve ruke vidi strukturu stakla.
Osnovna struktura stakla bila je tema brojnih nagađanja, ali nikada nije postojalo dovoljno tanko parče stakla da bi se vidjela njegova struktura.
„Svakodnevno staklo čine milioni i milioni izmiješanih atoma, tako da kada pokušate da gledate kroz njega, vidite samo nered. Međutim, ova stvar je toliko tanka da se atomi ne preklapaju“, izjavio je on.
Muler se nada da će ovo staklo vremenom pronaći svoj put do malih elektronskih uređaja, ali će do tada ostati u njegovoj laboratoriji.