Vlasnik nigerijske ‚‚Moonlight Maternity’ klinike, Ben Akpudače (74), nije htio da komentariše optužujuće izjave da prodaje bebe i da su kod njega muške bebe skuplje od ženskih.
Klinika doktora Akpudačea pretesena je u julu, nakon tromjesečne operacije u kojoj su snage bezbjednosti otkrile takozvanu ‚‚fabriku beba’. Njihovi ljudi su se pretvarali da žele da kupe bebu. ‚‚Frabrike’ su obično mala postrojenja koja se predstavljaju kao privatne klinike, a u njih se smještaju trudne žene i tu se nude bebe na prodaju. U nekim slučajevima, mlade žene su navodno bile zatočene i silovane, a njihove bebe su prodate na crnom tržištu. Ipak, većina žena je zbog neželjene trudnoće davala bebu klinici dobrovoljno.
Nakon toga, njihove bebe su prodavane za nekoliko hiljada dolara, a dječaci su imali veću cijenu. Majke su za djecu koju su ostavljale klinici dobijale oko 200 dolara.
Tipičan slučaj je Iber Onvučekva (29) koja nije željela da proda svog sina. Otac djeteta tražio je od nje da abortira, što je u Nigeriji ilegalno, ali je ona odbila. Njena majka je dovela ‚‚babicu’ koja je novorođenče staro samo jedan dan odnijela na kliniku i prodala ga za 1,500 dolara. Nakon što su čuli šta se desilo, njeni stričevi su našli bebu i vratili je majci.
Akpudače je pušten iz pritvora pošto je platio kauciju, a njegova klinika je i dalje otvorena. Vlasti kažu da nisu zatvorile kliniku zato što čekaju da sudovi uzmu stvar u svoje ruke.
Kada je policija upala u ‚‚doktorovu’ kuću, našla je 6 mladih trudnica. Jedna od njih je rekla da želi da nastavi da studira, a ne da bude samohrana majka. Rekla je da joj je Akpudače ponudio da joj pomogne u toku trudnoće, pa da nakon toga proda njenu bebu. Doktor je na ovo odgovorio da je ‚‚samo želio da pomogne ljudima kojima je pomoć bila potrebna’.
Maksimalana kazna za trgovinu ljudima je doživotna robija, ali kazna se izriče u diskreciji i osuđenici mogu proći sa malom kaznom. Bebe kupuju uglavnom parovi koji imaju problema da začnu bebu.