Ukoliko se u danima pred nama, odnosno u praksi ispostavi da je ovo otkriće važno koliko naučnici sada smatraju da jeste, to može biti prava revolucija u medicini. Naime, virus prehlade bi se u budućnosti mogao potpuno obuzdati tako što bi se stopiralo repliciranje molekula, piše Independent.
Naučnici sa univerziteta Leeds i York su kompjuterskim putem istraživali molekul virusa i strukturu njegove ribonukleinske kiseline, kada su iznenada otkrili sakriveni kod.
Međutim, prije nego što ovo otkriće uđe u svakodnevno eksploatisanje, neophodno je prvo izvršiti testove na životinjama koje su zaražene ovim virusom. Naučnici kažu “da bi ovo otkriće moglo da virus sasiječe u korijenu”.
Peter Stockley, profesor biološke hemije sa Univerziteta u Leeds, poredi otkrivanje ove informacije sa rješenjem enigme koja ljekarima daje na uvid tačan način po kojem virus funkcioniše.
“Zahvaljujući ovom otkriću, ne samo da smo u stanju da tumačimo novootkrivene genetske kodove, već možemo da utičemo na njih u cilju sprječavanja širenja virusa” rekao je profesor Stockley britanskom Telegrafu.
Njegov kolega sa univerziteta, doktor Roman Tuma je za isti list izjavio:
“Već decenijama nam je poznato da ribonukleinska kiselina nosi genetske poruke koje stvaraju virusne proteine, ali nismo znali da se u strukturi znakova koje koristimo za označavanje genetske informacije, zapravo nalazi kod koji reguliše formiranje samog virusa. To je kao da ste otkrili tajnu poruku na osnovu izvještaja iz dnevnih novina, a onda ste došli do informacije koja vam omogućuje da dešifrujete cijeli sistem iza te poruke”, zaključio je Tuma.