Sad također možete provjeriti i stvarne postavke privatnosti, te dobiti uvid u ono što na kraju o vama izlazi u svijet.
Kako biste otkrili što to tačno Google zna o vama, otiđite na MyAccount, pa kliknite na ‘your personal info’. Tu možete vidjeti svoj telefonski broj, mail i isključiti Googleovu opciju da prati vašu historiji pretraživanja – ako to želite.
U postavkama možete označiti da Google prestane pratiti vašu lokaciju (da, on prati gdje se nalazite dok uz sebe imate uređaj kojim ste ulogirani na Google), kao i da prestane spremati vaše glasovne pretrage i informacije s andrioda, ako ga imate.
Možete isključiti i Googleovu arhivu svojih YouTube pretraga i videa koje ste gledali, te downloadati kopiju svih podataka koje Google ima o vama.
Korisnici uz to mogu izabrati da im se ne prikazuju ciljane reklame, iako Google napominje da će u tom slučaju korisnik biti “manje relevantan”.
Google je predstavio i stranicu privatnosti na kojoj obećaje da će vaše podatke čuvati na sigurnom. “Znajte da mi ne prodajemo vaše osobne informacije. Vi kontrolirate sve vrste informacija koje mi prikupljamo i koristimo. Na kraju, znajte da se niko ne trudi više očuvati vaše podatke sigurnima.”
Ako se pitate čemu odjednom tolika buka o transparentnosti, sjetite se da je izvršni direktor Applea, Tim Cook, nedavno napao Googleovu sigurnosnu politiku, a ovo se čini kao savršen odgovor, piše Independent.