Ljekari ističu da je oticanje zglobova u ljetnim mjesecima uobičajena pojava, ali isto tako upozoravaju da ovo stanje može biti i znak ozbiljnije bolesti. Iako je često riječ o bezazlenim uzrocima, kao što su nošenje neudobne obuće, loša cirkulacija, gojaznost, poremećena statika tjela, dugotrajno stajanje i sjedenje, pojava otoka koji duže traju zahtijeva ljekarski pregled i određenu dijagnostiku, kako bi se isključila sumnja na pojedine bolesti.
OTOCI U TRUDNOĆI – U trudnoći materica raste i pritiska krvne sudove koji nose tečnost iz zglobova i stopala, pa je oticanje nogu normalna pojava. Otoci su najizraženiji u trećem trimestru trudnoće i pogađaju čak oko 75% žena. Iako je u najvećem broju slučajeva rječ o normalnoj pojavi, ipak postoji rizik da se u korijenu problema krije preeklampsija, ozbiljno stanje koje se javlja nakon dvadesete nedjelje trudnoće, a karakterišu ga povišen krvni pritisak i prisustvo proteina u mokraći, praćeni glavoboljom, bolom u stomaku, mučninom i povraćanjem, problemi sa mokrenjem i vidom. Ovo stanje zahtijeva hitan ljekarski pregled.
BOLESTI SRCA, JETRE ILI BUBREGA – U pojedinim slučajevima otečeni zglobovi mogu da budu znak bolesti bubrega, jetre ili srca. Ako gležnjevi otiču u večernjim satima, moguće je da postoji zadržavanje soli i vode zbog bolesti desne strane srca. Do nagomilavanja tečnosti u organizmu dolazi i usljed poremećaja u funkciji bubrega i jetre (povećava se produkcija proteina albumina koji sprječava isticanje krvi iz krvnih sudova u okolna tkiva), ali i uticaja gravitacije (uzrokuje otoke na zglobovima donjih ekstremiteta).
Višak tečnosti ponekad se akumulira i u stomaku i grudima, a ako se uz to jave drugi simptomi, kao što su umor i gubitak apetita i težine, treba potražiti savjet ljekara.
REUMATOIDNI ARTRITIS – Ovo hronično upalno oboljenje osim zglobova napada i kožu, pluća, oči i krvne sudove. Kada zahvati zglobove, dolazi do stvaranja otoka, crvenila i ukočenosti. Reumatoidni artritis se javlja simetrično, na zglobovima oba ekstremiteta.
GIHT – Ovo je jedno najneprijatnijih reumatskih oboljenja koje najčešće nastaje naglo i manifestuje se bolom, oticanjem i ukočenošću zgloba koji pocrveni i postaje topao. Giht se javlja kada organizam nije u stanju da eliminiše mokraćnu kiselinu, što dovodi do formiranja njenih kristala u vezivnom tkivu zgloba i razvoja upale. Najčešće su zahvaćeni zglobovi peta, nožnih prstiju i članci.
NEŽELJENA DJEJSTVA LIJEKOVA – Medikamenti koji najčešće izazivaju otoke jesu hormonski preparati (estrogen i testosteron), antihipertenzici (protiv visokog krvnog pritiska), kortikosteroidi, antidepresivi, antidijabetici… Ukoliko nakon uvođenja nekog novog ljeka primjetite da vam otiču zglobovi, posavjetujte se sa ljekarom koji će najvjerovatnije predložiti zamjenu.
KRVNI UGRUŠAK – Pojava krvnih ugrušaka u venama može da zaustavi protok krvi iz noge u srce i izazove oticanje gležnjeva i stopala. Dubinski ugrušci (tromboza) mogu da blokiraju jednu ili više glavnih vena na nogama i potencijalno su opasni po život. Ako otekne jedna noga i jave se bol i blago povišena temperatura, kao i promjena boje kože, neophodno je potražiti medicinsku pomoć kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice.
Šta preduzeti?
1. Smanjite upotrebu soli, jer natrijum hlorid zadržava tečnost u organizmu, povećava krvni pritisak i posljedično rizik od pojave infarkta i šloga. Vodite računa i o skrivenim solima koje se stavljaju u sve industrijske namirnice. Industrijski suhi začini takođe obiluju solju, te se ne savjetuje njihova upotreba.
2. Više šetajte! Sjedenje usporava cirkulaciju i dovodi do pojave otoka. Sa druge strane, brzo hodanje, trčanje i druge fizičke aktivnosti ubrzavaju protok krvi i višestruko pozitivno utiču na čovjekovo zdravlje.
3. Kada primijetite da vam noge otiču, ili ste dugo sjedili i odlučili da napravite pauzu, lezite na leđa, a noge podignite na naslon kreveta ili jastuk. Važno je samo da vam stopala i podkoljenice budu iznad visine srca.
4. Ostavite pušenje. Duhanski dim dokazano oštećuje krvne sudove.
5. Dan započnite vježbama. Neka vam pređe u naviku da se ujutru istegnete i izvedete nekoliko vježbi za noge i stopala.Vježbanje se savjetuje i na radnom mjestu, kad god ste u mogućnosti da napravite kratku pauzu. U sjedećem položaju stopala lagano podignite tako da prsti ostanu na podu, a pete su okrenute spolja, a potom ih približite. Ponovite ovo nekoliko puta.
Prirodni diuretici
Nakon otkrivanja uzroka otoka, uz konsultaciju sa ljekarom možete pokušati sa primjenom nekih od mnogobrojnih diuretskih čajeva koji eliminišu višak vode iz organizma. Neki od najefikasnijih su čaj od kukuruzne svile, peršuna, koprive, bosiljka, a poželjno je koristiti u ishrani što više dinja, lubenica, paradajza, kupusa, prokelja, krastavaca i mrkve koji takođe pospješuju izbacivanje viška tečnosti iz organizma.
Čaj od bosiljka protiv gihta
Staviti šolju vode da proključa, skinuti sa šporeta, a nakon minut-dva dodati šaku svježeg ili punu supenu kašiku suhog bosiljka, promješati, poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procjediti i piti 2 puta dnevno.
Za izbacivanje viška tečnosti
Supenu kašiku svježeg ili suh og lista peršuna preliti šoljom ključale vode. Nakon 5 minuta procjediti. Piti šolju dnevno.
Protiv srčane insuficijencije
Pregršt pregradaka oraha prokuhati nekoliko minuta u pola litre vode, ostaviti da čaj odstoji 10 minuta, pa procjediti. Piti u gutljajima.
Za bolju cirkulaciju
Po kašičicu rusomače i imele preliti sa 2 dl vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim procjediti i piti 1-3 puta dnevno.
Protiv tromboze
Pomješati jednake količine nevena, hajdučke trave, bokvice i maslačka, pa supenu kašiku mješavine preliti litrom ključale vode. Nakon desetak minuta čaj procjediti i piti tokom dana.Bilo bi poželjno piti dnevno 2 l svježe pripremljenog čaja.