Zahvaljujući Samiru Kešetoviću (38), Bošnjaku porijeklom iz Srebrenika koji više od 20 godina živi u Austriji, u toj zemlji nedavno su na snagu stupile izmjene porodičnog zakona koje reguliraju pitanje starateljstva nad djecom razvedenih roditelja.
Kešetović, koji je i sam otac djeteta iz razvedenog braka, godinama se borio za starateljstvo nad sinom, a nerijetko i za pravo da ga viđa.
Interes djeteta
Kada nisu pomogli ni brojni sudski procesi ni hiljade dopisa koje je uputio nadležnima, pažnju vlasti i evropske javnosti, o čemu je pisao i “Avaz”, na neuređenost zakonodavstva u oblasti starateljstva u toj zemlji Kešetović je skrenuo štrajkom glađu ispred zgrade Okružnog suda u Sankt Peltenu, gradiću udaljenom 66 kilometara od Beča, tačno prije godinu.
Politički aktivan
U razgovoru za “Avaz” Kešetović, koji ovih dana boravi u posjeti rodbini u BiH, kaže da je zadovoljan onim što je postigao i da je oko 80 posto zahtjeva čije je ispunjenje tražio kao otac djeteta razvedenih roditelja uvršteno u novi zakon.
– Najvažnije je da ubuduće neće nekažnjeno prolaziti praksa mnogih razvedenih roditelja da zabranjuju onom drugom viđanje djeteta. Bitno je i to što će se puno podrobnije utvrđivati i provjeravati pravo na starateljstvo, što uz posredstvo suda uključuje i mogućnost ljekarskog vještačenja oba roditelja – ističe Kešetović, dodajući da je najvažnije od svega da se zakon promijenio isključivo u interesu djeteta.
Kešetović kaže da mu je žao što nije prihvaćen njegov zahtjev da se austrijskim bakama i djedovima zakonski daju veća prava nad unucima koje oni, uprkos velikoj ljubavi, rijetko ili nikako ne viđaju ukoliko nakon razvoda njihove snahe ili zetovi dobiju starateljstvo nad djecom.
– To je čest slučaj i nastavit ću se boriti i za njihova prava – najavljuje Kešetović, koji je zaposlen u jednoj klinici u Sankt Peltenu, a i politički je aktivan u stranci zelenih, čiji je i vijećnik u tom gradu.
Otac godine
Tokom štrajka glađu Kešetović je imao veliku medijsku, ali podršku građana, naročito austrijskih očeva koji su bili uskraćeni za svoja prava.
Zbog njegove nesebične borbe i doprinosa u borbi za prava djece, njemački mediji koji su, također, pratili njegove aktivnosti 2011. godine proglasili su ga najboljim ocem u Austriji.