Osvježivači prostora su opasni po zdravlje, uzrokuju defekte kod novorođenčadi!

Neki osvježivači sadrže ftalate, a izloženost ovom otrovu navodno smanjuje nivo testosterona, smanjuje proizvodnju sperme. Ftalati su najčešći uzročnici astme i alergije.

 
Prije nego što u utičnicu prikačite neki osvježivač, poprskate prostor ili upalite mirišljave svijeće, dobro razmislite. Osvježivači sadrže ftalate koji navodno stvaraju reproduktivne anomalije, a mogu da uzrokuju trajne defekte kod novorođenčadi! Izloženost ovom otrovu smanjuje nivo testosterona, uzrokuje malformacije genitalija i smanjuje proizvodnju sperme. Pored toga, ftalati su najčešći uzročnici astme i alergije.
 
Savjet za odbranu prirodnih resursa (NRDC) sproveo je studiju pod nazivom “Čišćenje vazduha: Skrivene opasnosti od osvježivača vazduha”, u kojoj se navodi da 86 odsto testiranih osvježivača sadrže opasne ftalate. U testiranju su obuhvaćeni svi poznati mirisi koje domaćinstva redovno koriste, jer se najviše reklamiraju kao “potpuno prirodni i neparfemisani“.
 
Nijedan od osvježivača nije uvrstio ftalate na etikete, niti postoji bilo kakvo upozorenje.
 
Ftalati su esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola. Koriste se kao omekšivači za plastiku, a mogu se naći u plastičnim igračkama, automobilima, bojama, pesticidima, te u kozmetičkim proizvodima i parfemima. Prema istraživanju NRDC-a, oni ometaju proizvodnju muškog hormona testosterona i povezuju se sa reproduktivnim anomalijama.
 
Djeca i novorođene bebe su posebno osjetljive na ove toksine. Država Kalifornija regostrovala je pet vrsta ftalata, od kojih je jedna 100 odsto prisutna u osvježivačima i navode da uzrokuju defekte kod novorođenčadi i nanose štetu reproduktivnom sistemu. Pored toga, navodi se da se otrovi iz osveživača vazduha povezuju sa simptomima alergije i astmom, prenosi telegraf.

Ovo su oznake ftalata:
 
DBP: Di-butil ftalat (povezuje se sa promjenama u nivou hormona, lošem kvalitetu sperme)
 
DEP: Di-etil ftalat (povezuje se sa promjenama u genitalnom razvoju. Naziva se i “reproduktivni toksin”)
 
DIBP: Di- izibutil ftalat (ima slične efekte kao DBP. Povezan je sa smanjenjem testisa i niskim nivoom testosterona kod životinja i promjenama u genitalnom razvoju kod ljudi)
 
DIHP: Di-izoheksil ftalat (toksin koji utiče na reproduktivni sistem muškaraca, te se povezuje sa defektima prilikom rođenja i razvoja).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.