Samo dan nakon što je 31 policajac povrijeđen u nasilnim protestima protiv tražitelja azila, Reutersov fotograf je u subotu navečer vidio dvjestotinjak većinom pijanih militanata u Heidenauu kako bacaju pirotehniku i boce na policiju. Neki su uzvikivali “Heil Hitler”.
Dok se Evropa bori s ogromnim valom izbjeglica koje bježe pred ratovima i siromaštvom u zemljama poput Sirije i Iraka, njemački političari su zabrinuti zbog finansijskih i socijalnih učinaka na svoju zemlju, najvećeg primatelja izbjeglica u Evropskoj uniji.
Njemačka, koja ima relativno liberalne zakone o azilu, očekuje da će se ove godine broj izbjeglica učetverostručiti na 800.000, što je gotovo jedan posto stanovništva. Kancelarka Angela Merkel kaže da je to pitanje veći problem za Evropu od grčke dužničke krize.
De Maiziere je izjavio da je ta situacija veliki izazov i osudio je napade na izbjeglice.
“Vidimo val ljudi koji žele pomoći, a istovremeno imamo porast mržnje, uvreda i nasilja protiv tražitelja azila. To je sramotno i nedostojno naše zemlje”, rekao je ministar za novine Bild am Sonntag.
“Svi koji se tako ponašaju bit će suočeni s punom snagom zakona.”
Komentirajući nerede u Heidenauu, ministar pravosuđa Heiko Mass rekao je da se za ksenofobiju i rasizam primjenjuje nulta tolerancija.
Mnogi političari upozorili su na porast neprijateljstva prema strancima i činjenicu da je samo u prvoj polovini godine zabilježeno oko 150 slučajeva paleži ili drugih napada na skloništa za izbjeglice.
Dok neki u stranci kancelarke žele smanjiti beneficije koje se nude tražiteljima azila i traže da druge članice EU-a preuzmu veći teret, Merkel je suočena s delikatnom politikom balansiranja.
Vicekancelar Sigmar Gabriel, čelnik socijaldemokrata koji dijele vlast s konzervativcima, pozvao je u nedjelju da se utrostruči iznos novca koje općine dobijaju za smještaj, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje izbjeglica.
Drugi političari pozvali su na ubrzanje obrade zahtjeva za azilom, za koje trenutačno prosječno treba oko osam mjeseci. Više od jedne trećine tražitelja azila u Njemačkoj dolaze iz zemalja jugoistočne Europe kao što su Albanija i Srbija.