Osobe koje se vračaju iz Sirije predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost Kosova

Evropska Unija je već počela poduzimati mjere za osobe koje se vračaju iz rata u Siriji. Analitičar sigurnosnih pitanja Florian Qehaja kaže da osobe koje se vračaju iz rata u Siriji predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost Kosova.

Ali, da li naše institucije imaju plan kako će tretirati džihadiste sa Kosova ?

Evropska Unija spremno dočekuje veterane rata iz Sirije, kaže povjerenica za unutrašnje poslove Cecilia Malmstrom na sjednici Ministara unutrašnjih poslova u Atini.

Njemački ministar Thomas de Maiziere je izjavio da je samo prošle godine iz Njemačke otišlo 270 mladića u Siriji ali dalje predlaže da se moraju pratiti oni kao i njihove porodice, da bi se uvidjelo ko bi mogao predstavljati rizik za nacionalnu sigurnost.

Evropska Komisija je pokrenula specijalni program povodom ovog problema. On bi trebao pomoći identifikaciji ekstremističkih okruženja u članicama Evropske Unije i da bih pomogao tim mladićima da se ponovo integrišu u društvo u kojem žive.

List “Express” je već objavljivao informacije da je preko 150 Kosovara otišlo u rat u Siriji a da su pojedini ubijeni.

Evropska Unija pravi konkretne planove kako rehabilitovati veterane rata u Siriji u zemljama Evropske Unije. Vlada Kosova, tačnije Ministarstvo Unutrašnjih Poslova kojeg vodi ministar Bajram Rexhepi nije željelo komentarisati  pitanje kako će djelovati institucije Kosova prema kosovskim vetaranima rata u Siriji.

Međutim, Florian Qehaja iz Kosovskog Centra za Sigurnosne Studije djeli isto mišljenje kao i zvaničnici Evropske Unije da veterani rata iz Sirije predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost Kosova.

“Nema nikakve dileme da povratnici iz ratnih zona, u ovom slučaju iz Sirije, predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost Kosova”, kaže Qehaja za list “Express”.

Florian Qehaja objašnjava forme rizika sa kojima se Kosovo može suočiti.

“Ovaj rizik ću podjeliti na tri različite kategorije: prijetnja za javnu sigurnost (izazivanje mržnje, socijalna fragmentacija), prijetnja za porodičnu sigurnost (pr. nasilje u porodici), i na kraju, najrizičnija forma je prijetnja za nacionalnu sigurnost (Organizovanje različitih aktivnosti sa ciljem promjene ustavnog poretka Kosova upotrebom sile)”, kaže Qehaja za list “Express”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.