Mnoge životne situacije utječu na razinu serotonina u mozgu pojedinaca koji pak regulira osjećaj radosti i sreće.
1. Preaktivna štitnjača. Hipertireoza je česta u žena. Štitnjača tada proizvodi previše hormona. Neil Gittoes, endokrinolog s kliničke bolnice Birmingham tvrdi da hormon štitnjače utječe na sve što ima veze s metabolizmom. Ona također može povećati nemir, nervozu, a može izazvati i poteškoće s koncentracijom.
2. Visok kolesterol može povećati rizik od bolesti srca. Međutim, statini koji služe za liječenje visokog kolesterola mogu dovesti do lakog gubitka živaca. U istraživanju provedenom na sveučilištu u Kaliforniji istraživači su otkrili da su statini povezani s nižim razinama serotonina, što može dovesti do povećanja depresije i ljutnje.
3. Dijabetes. Neravnoteža u razini šećera u krvi može dovesti do neravnoteže supstanci u mozgu poput serotonina, što može dovesti do agresije, ljutnje, zbunjenosti, pa čak i napada panike.
4. Depresija dovodi do osjećaja bezvrijednosti, srama ili krivnje. Takvo stanje može dovesti do ljutnje i uzrujanosti, kaže psihijatar Paul Blenkiron iz bolnice Bootham Park u Yorku.
5. Alzheimerova bolest je oblik demencije koja utječe na niz moždanih funkcija, uključujući emocionalno ponašanje ali i osobnost. Isto tako može dovesti do izljeva bijesa, piše Daily Mail.
6. Autizam je razvojni poremećaj koji utječe na razvoj mozga i normalano usvajanje socijalnih odnosa i komunikacijskih vještina. Opterete li se osobe s previše zadataka ili osjetilnih podražaja kod njih se može izazvati ili pojačati bijes.
7. Tablete za spavanje poput benzodiazepina djeluju na usporavanje moždanih funkcija. Uz neminovno smanjenje nekih moždanih funkcija, tablete za spavanje ljude mogu još više razdražiti.
8. Predmenstrualni sindrom (PMS). Zbog neravnoteže hormona, poput estrogena i progesterona, žene postaju razdražljive. Prema American College of Obstetrics i Gynecology raspoloženje kod žena može se promijeniti tijekom posljednja dva tjedna menstrualnog ciklusa, kao i dva tjedna prije menstruacije.