Zašto se javlja rak debelog crijeva?
Točan uzrok nastanka raka nije u potpunosti jasan. Najčešće se javlja kao posljedica djelovanja nasljednih faktora i faktora sredine, načina prehrane i stila života.
Čimbenici rizika su prehrana bogata crvenim mesom i životinjskim mastima, pušenje, alkohol, pretilost i slaba tjelesna aktivnost, piše “24sata“.
Od raka debelog crijeva može oboli praktično svatko, ali se on najčešće javlja kod ljudi između 50 i 74 godine starosti u oba spola.
Bolest se dugo razvija bez vidljivih tegoba. Kada se znaci pojave, bolest je već uznapredovala.
Najčešći simptomi raka debelog crijeva su:
krvarenje u stolici,
promjene u pražnjenju crijeva,
bolovi u trbuhu,
malokrvnost
gubitak tjelesne težine.
Što je rano otkrivanje raka debelog crijeva?
Rano otkrivanje (skrining) raka debelog crijeva podrazumijeva testiranje zdravih osoba, bez prisutnih simtoma i znakova bolesti, u cilju otkrivanja promjena, najčešće polipa, koje prethode nastanku raka ili raka u ranoj fazi.
Polipi su dobroćudne izrasline u unutrašnjosti crijeva. U nekim polipima vremenom mogu nastati zloćudne promjene. Vrijeme prelaska dobroćudne u zloćudnu promjenu mjeri se godinama. Blagovremenim otkrivanjem i uklanjanjem polipa prije nego što se u njima pojave zloćudne promjene, sprječavamo nastanak raka.
Postoji nekoliko načina skrininga. Testiranje uzorka stolice na prisutnost krvi, koja je nevidljiva golim okom, a koja je često prvi znak postojanja polipa ili raka u debelom crijevu, najčešće je korištena metoda.
Sve osobe koje imaju od 50 do 74 godine trebalo bi da urade test na skriveno krvarenje u stolici.
Pozitivan test još ne znači postojanje raka. Osobe kod kojih je test pozitivan upućuju se na kolonoskopiju, kako bi se otkrio uzrok krvarenja – dobroćudni polip, maligna bolest ili neko drugo oboljenje debelog crijeva. Ukoliko je test negativan, ponovno testiranje na skriveno krvarenje u stolici radi se nakon dvije godine.
Imunohemijski test za rano otkrivanje skrivene krvi u stolici
Rano otkrivanje raka debelog crijeva znatno uvećava šanse za preživljavanje pacijenata. Imunohemijski test jedan od testova koji kod zdravih osoba otkriva skrivene tragove krvi u stolici kao prve znakove bolesti.
Ova metoda pregleda stolice je brz, jednostavan i jeftin. Provodi ga osoba sama, kod kuće, a rezultate testa tumači liječnik.
Osobe kod kojih je test pozitivan upućuje se na kolonoskopiju kako bi se utvrdio uzrok krvarenja.