U tom slućaju gubitnik je Kosovo.
Iako dijalog između Kosova i Srbije nije počeo da bi zabeležio poraz ili pobjedu jednih, na osnovu dosadašnjih rezultata Srbija je u prednosti, smatraju opozicione partije.
Vjosa Osmani iz LDK-a smatra da kosovska strana nije bila spremna za razgovore.
“Mnoga pitanja koja su uključena u dogovoru između Kosova i Srbije bi mogla biti povoljnija za Kosova kada bi kosovska strana bila pripremljena za pregovore u svoju korist.
Ovo je bio glavni problem, a drugi problem je implementacija postignutog dogovora u praksi. Dok je Kosovo izrazilo spremnost za implementaciju svih tačaka dogovora nekoliko puta smo i premašili ono što smo obećali, na srpskoj strani nemamo takvu spremnost, što bi trebalo da znači da Kosovo mora biti mnogo opreznije da ne preduzima jednostrane korake implementacije sporazuuma”.
Ahmet Isufi iz AAK-a kaže da nema smisla da se dijalog nastavi jer ga srpska strana ne sprovodi, i sve ide na štetu interesa Kosova.
“U ovom procesu je više izgubilo Kosovo jer se razgovaralo o svim unutrašnjim pitanjima Kosova ali se nije razgovaralo o onim pitanjima vezanim za naknadu štete koju je izazvala Srbija, pitanje nestalih lica, katastarski dokumenti koji se i dalje drže u Srbiji, artefakti, sve ono što Srbija treba ispuniti do priznavanja nezavisnosti Kosova.
Ovakvo ponašanje Vlade Srbije je oslabilo položaj Kosova jer je i dalje ostavilo iluzije da Srbi misle da Kosovo nije nezavisno”.
Prema riječima Glauka Konjufce, poslanika ispred pokreta “Vetevendosje” u dijalogu sa Srbijom i Kosovo i međunarodna zajednica nisu potpuno uspjeli u integraciji Srba u institucije Kosova, jer su oni ovlašćeni da ne priznaju Kosovo.
Prema riječima Konjufce jedini dobitak Kosova na ovim izborima je učešće Srba na izborima iako je njihova pobjeda protiv Kosova. Dijalog između Kosova i Srbije će biti nastavljen u januaru da bi se riješilo pitanje suda na sjeveru.