Trebamo li uopće čistiti uši?
Stručnjaci tvrde da je vosak u ušima evolucijski način prilagodbe i zaštite ušnog kanala. On štiti bubnjić od prodora prljavštine, bakterija i eventualnih oštećenja.
Uz to ima ulogu i svojevrsnog lubrikanta koji olakšava rad bubnjića. Isti smatraju da nije potrebno njegovo odstranjivanje uz pomoć umjetnih pomagala.
Uši se čiste same
Žvakanje, pričanje i druge aktivnosti koje uključuju pomicanje čeljusti pomažu u prirodnom procesu izvlačenje voska iz unutrašnjosti uha na njegovu površinu.
Kad pokušavamo vatenim štapićem doprijeti do voska u unutrašnjosti uha, zapravo ga potiskujemo u dubinu uha, iz kojeg ga tijelo ne može samostalno izvući. Štapićem izvučemo tek manji dio voska.
Suhe uši
Neoprezno guranje štapića u uši može dovesti do oštećenja ovoga organa i neobjašnjive bolove, a pretjerano korištenje i do problema ‘suhih uši’ koji je potkrepljen čestim svrbežom i iritacijom nježne kože.
Navodnjavanje
Umjesto čačkanja, otorinolaringolozi preporučuju ‘navodnjavanje’ ušiju. Pomiješajte par kapi običnog octa, medicinskog alkohola i obične vode, pa nakapajte uši ovom otopinom, i tako osigurajte njihovo zdravlje.