Opasna Rusija: Kako su umirali protivnici Vladimira Putina

Putinov rat u Ukrajini, tako je rat u susjedstvu zvao Boris Njemcov, jedan od vođa oporbe u Rusiji, koji je danas trebao predvoditi antiratne prosvjede u Moskvi. Spriječio ga je u tome ubojica ili više njih: pucajući iz bijelog automobila, pogodili su ga s četiri metka u prsa, dok je s ukrajinskom manekenkom hodao Velikim moskovskim mostom preko rijeke Moskve nedaleko od Crvenog trga u petak uvečer oko 23.40 sati po moskovskom vremenu, piše “Večernji“.

Na mjestu zločina nađen je pištolj Makarov i šest čahura od 9 milimetara. Njemcov je rođen 1959., studirao je fiziku, a političku karijeru počeo je za vrijeme Sovjetskog Saveza kao reformist, bio je gradonačelnik grada Nižnjeg Novgoroda, zamjenik premijera 1997., u doba Borisa Jeljcina. Činilo se tada da bi mogao biti budući predsjednik. No to je postao Vladimir Putin, a Njemcov sve jače diže glas protiv Putinove autoritarne vlasti.

“Kriza – to je Putin”, govorio je, a prije dvije nedjelje izjavio je da se boji da će ga Putin ubiti. Ubistvo jedne od posljednjih jačih figura oporbe u Rusiji izazvalo je reakcije u svijetu, američki predsjednik Obama traži hitnu i transparentnu istragu, njemačka kancelarka Angela Merkel govori o hrabrosti Njemcova u kritici vladine politike te traži od Putina da počinitelje privede pravdi. Putin je pak najavio da će osobno voditi nadzor nad istragom te da je očito da je riječ o profesionalno izvedenom ubistvu.

Ruski istražitelji objavili su koji su mogući motivi ubistva jednog od rijetkih preostalih Putinovih aktivnih protivnika pa navode da to može biti provokacija da se destabilizira situacija u Rusiji, pa je Njemcov odabran kao sveta žrtva. Druga je mogućnost, kako je vide Rusi, prijetnja radikalnih islamista, vezano za solidarnost Njemcova s novinarima Charlie Hebdoa, a istražuje se i veza s ratom u Ukrajini.

Posljednji lider Sovjetskog Saveza Mihail Gorbačov dao je kontradiktornu ocjenu, kaže kako bi motiv mogla biti destabilizacija Rusije, kako bi Putin mogao uvesti izvanredno stanje, ali to bi, kaže, bilo u interesu antiruskih snaga u inozemstvu. U svijetu se pak nabrajaju svi lideri ruske oporbe, Putinovi protivnici koji su na različite načine onemogućeni, od Mihajla Hodorkovskog, koji je nakon deset godina sibirskog zatvora otišao u egzil, do Alekseja Navalnog, antikorupcijskog blogera, koji je završio u kućnom pritvoru, a njegov brat i u zatvoru.

Kako su umirali Putinovi protivnici

April 2003.- Sergej Jušenkov

Liberalni političar, ubijen nedaleko od svog doma u Moskvi

Juli 2003. – Jurij Ščekočikin

Istraživački novinar, umro nakon 16-dnevne tajanstvene bolesti

Juli 2004.- Paul Klebnikov

Izdavač ruskog magazina Forbes, ustrijeljen iz automobila na ulici u Moskvi, umro u bolnici

Oktobar 2006.- Ana Politkovska

Istraživačka novinarka, ustrijeljena u blizini svog moskovskog stana

Mart 2013.- Boris Berezovski

Oligarh koji je postao Putinov kritičar, nađen mrtav u svome domu u Velikoj Britaniji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.