Veliki broj ljudi uplaši se kada primjeti tragove zelenkaste ili crne boje na koži, misleći da ukazujuna prisustvo bolesti organizma. Nema razloga za brigu. To je posljedica oksidacije koja nastaje kada metalna površina nakita dođe u direktan kontakt sa prirodnom kiselinom koju izlučuje koža.
Ne ostavljaju svi komadi nakita tragove boje na koži. To može izazvati bižuterija ili srebro, ali postoji rješenje za ljubitelje ove vrste nakita.
Izbjegavajte jeftini nakit
Bižuterija je zakon jer nije skupa, izgleda odlično, ali najčešće upravo od nje ostaju zeleni tragovi. Radije uložite malo više novaca u nehrđajući čelik, nakit od platine i rodija, zlato. Dakle, ovo su materijali od kojih je manje vjerovatno da će reagirati na vašoj koži.
Neka vam prsti budu suhi
Kada perete ruke, skidajte prsten i dobro osušite prste prije nego ponovno vratite nakit na prst, a izbjegavajte i nošenje prstena u bazenu. Hlor će oštetiti nakit jer ga nagriza, a i zelena mrlja na prstu je u većini slučajeva neizbježna. Vlažna koža sklonija je lučenju kiseline, a onda se i šansa za oksidaciju drastično povećava.
Brzo popravljanje
Ako ne možete odoljeti bižuteriji koja vam ostavlja mrlje po prstima, iskoristite prozirni lak za nokte kao prvu pomoć. Premažite tanki sloj laka s unutrašnje strane prstena i pustite da se dobro osuši. Tako ćete stvoriti ”barijeru” između prstena i kože, tako da metal ne može ostaviti zeleni trag. I ne ustručavajte se nanijeti proziran lak svake dvije sedmice (ako nosite prsten svakodnevno) jer se premaz brzo istroši. Također, možete na kožu nanijeti sloj pudera za bebe.