„Korupcija i nepotizam ugrožavaju institicije“, istakao je ambasador Velike Britanije na Kosovu Ruari O’Konel, govoreći na konferenciji posvećenoj “Jačanju dobrog upravljanja i transparentnosti kosovskih institucija”, kojoj su prisustvovali premijer Kosova i predsednik parlamenta.
“Jačanje dobrog upravljanja, transparentnost kosovskih institucija” projekat je koji je britanska ambasada započela 2016. godine, u saradnji sa predstavnicima vlasti na Kosovu. Tri godine kasnije ambasador Velike Britanije naglašava da nema pomaka, jer i dalje postoji stranačko zapošljavanje.
“Prošle godine sam rekao da projekat ide na bolje, to sam zaista očekivao. Nažalost, ove godine to ne mogu da potvrdim, zapravo vratili smo se korak nazad. Ponoviću, uspeh ovog projekta je uspeh Kosova, neuspeh projekta je neuspeh Kosova, cilj projekta je da pomogne, ali mi kao ambasada, kao partneri, ne donosimo odluke, odluke donose kosovski zvaničnici”, istakao je ambasador Velike Britanije na Kosovu Ruari O’Konel.
Britanski ambasador je naglasio da dalje visoke pozicije zauzimaju nekvalifikovane osobe, navodeći kao konkretan primer imenovanje direktora Kosovske agencije za verifikaciju imovine. O Konel je rekao da kvalifikovane osobe bez političke podobnosti ne mogu do posla.
“Enis Beriša je jedan od onih koji je dozvolio da predstavimo njegov primer. Konkurisao je na više radnih mesta, visoko je ocenjen u sedam procesa, u pojedinim je bio kandidat sa najviše poena, ali ni u jednoj instituciji nije dobio posao. Enisov slučaj nije jedinstven, a svima njima nedostaje politička veza, iako korupcija i nepotizam ugrožavaju institucije”, rekao je O’Konel.
“Građani su izgubili poverenje, i zbog toga napuštaju Kosovo”, ukazao je predsednik parlamenta koji je apelovao na političare da budu odgovorniji prema svima.
“Ovaj projekat traje tri godine i imao je izvesne rezultate. Ali ako govorimo o poverenju građana primećujemo da je ono sve manje. Moramo da radimo više. Ono što bi trebalo da uradimo, to moramo sami, moramo da poštujemo etiku svih građana. Moramo da zaustavimo nepotizam, moramo da budemo hrabriji jer će nam takvi ljudi uništiti ugled. Zamislite da smo umesto Maljinde Keljmendi, koja je šampion u džudou, na takmičenje poslali nekog koga poznajemo. Isto je i sa neodgovornim ljudima u institucijama”, objasnio je Kadri Veselji.
Trogodišnje partnerstvo sa Velikom Britanijom pohvalio je premijer Haradinaj koji je rekao da su se u poslednje dve godine, zahvaljujući ovom projektu 44 osobe našle na rukovodećim pozicijama.
„Putem partnerstva za implementaciju, britanska ambasada je pomogla da se povrati poverenje u javne institucije, ali i odaberu viši službenici u državnoj službi, sprečavanjem nepotizma i učvršćivanjem transparentnosti, meritokratije i dobrog upravljanja. Međutim, moramo priznati da postoje ustupci koji nanose štetu, sa kojom moramo da se suočimo“, rekao je Haradinaj.
Ulogu nadgledanja u ovom projektu ima i BIRN, čiji je predstavnik Visar Prebreza naglasio da su do sada učestvovali u nadgledanju pojedinih konkursa, i istakao da im nadgledanje nije omogućio veliki broj institucija.