Protesti su održani u Prištini, Prizrenu, Peći, Uroševcu, Đakovici i Mitrovici
Pod motom “Zaustavimo krađu” u organizaciji grupe građana danas su u šest kosovskih gradova održani istovremeni protesti s ciljem izražavanja nezadovoljstva ekonomskim stanjem u zemlji.
Protesti su održani u Prištini, Prizrenu, Peći, Uroševcu, Đakovici i Mitrovici.
U Prištini je današnji protest bio deseti po redu u zadnja tri mjeseca, a okupilo se oko dvesta građana. Oni su nosili transparente na kojima je pisalo “Zaustavite krađu, razvijajte državu”, “Stop korupciji” i “Nema države”. Izvikivane su parole “Lopovi u zatvor”,“Sa lopovima nema države” i “Kosovo je naše, ne Vladino”.
Protest u organizaciji grupe građana počeo je u 12:00 sati ispred zgrade Kosovske elektro-energetske koorporacije (KEK) nastavio se šetnjom glavnom ulicom, a završen je govorima organizatora skupa, ispred zgrade Vlade Kosova u centru Prištine.
Jedna od organizatora protesta Seb Bytyqi poručio je da su vladini zvaničnici obećavali da će Kosovo postati Švicarska na Balkanu, ali jedino što su uradili jeste da su doneli švicarske cijene na Kosovo.
“Danas mi plaćamo švicarske cjene sa kosovskim prihodima. Danas jedna porodica treba da odluči da li da plati račun za struju ili da nahrani djecu. Divljom privatizacijom ova vlada je samo povećala krađu i korupciju”, kazao je Bytyqi.
On je rekao da ova vlada nema mandat da sve privatizuje.
“Iako su im puna usta Evrope od zemlje su napravili Afriku”, poručio je Bytyqi.
“Pričaju o ekonomskom rastu, a pola stanovništva je bez posla. Oni pričaju o asfaltu, a polovina djece je bosa. Govore o poljoprivredi, a polovina djece na Kosovu nema hljeba da jede”, istakao je Bytyqi.
Ahmet Hoxhaj jedan od učesnika protesta za AA je izjavio da je moto protesta da se eliminiše krađa. Niko nije protiv privatizacije, ali građani te pare nisu vidjeli, kaže Hoxhaj.
“Sve je otišlo u njihove džepove. Cijelo Kosovo je privatizovano, od rata do danas i to je koštalo na milione eura, a radnici nisu dobili 20 posto koje ih sleduje. Penzioneri primaju socijalnu pomoć. Radio sam 40 gidina, a primam 120 eura”, kazao je Hoxhaj.
Organizatori su podsjetili da su protesti građana počeli da se održavaju u februaru zbog visokih cifara na računima za električnu energiju za mjesec januar. Najavili su da će sa protestima nastaviti, “ako treba i do aprila slijedeće godine, samo da se Kosaovo očisti od lopova”.
Jednosatni protest, koji je nadgledala policija, završen je mirno.