Afganistan i SAD su premostili jednu od ključnih prepreka za postizanje bilateralnog sigurnosnog sporazuma (BSA) samo dva dana prije nego što je predviđeno glasovanje afganistanskih plemenskih vođa i političkih čelnika o njemu, saopštili su dužnosnici u Kabulu.
Prema riječima Aimala Faizija, glasnogovornika afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija, sporazumom će američkim trupama, nakon povlačenja snaga NATO-a 2014. godine, biti dozvoljen pristup u afganistanske domove, ali samo “pod izuzetnim okolnostima”, kada postoji neposredna životna opasnost, izvještava AFP.
Faizi je objavio kako su predsjednik Karzai i američki državni tajnik John Kerry jučer razgovarali telefonom u okviru završnih pregovora o BSA.
Taj razgovor je potvrdila i glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki, napominjući da je “očigledno bilo nekog napretka u rješavanju spornih pitanja”, ali je odbila o tome detaljnije govoriti.
Noćni upadi među ključnim problemima
Afganistan inzistira na tome da BSA mora biti odobren na masovnom skupu domaćih plemenskih vođa i političara, nekoj vrsti velike skupštine, poznate kao “loya jirga”, koja bi trebala početi u četvrtak u Kabulu i trajati četiri dana.
Noćni upadi američkih trupa u afganistanske domove su među ključnim problemima tijekom 12-godišnjeg rata, a dogovorom da se oni nastave, čak i uvjetno, bila bi uklonjena glavna prepreka na putu uspjeha američko-afganistanskog sporazuma.
Osim prava pristupa američke vojske u afganistanske domove, prepreku za BSA predstavlja i pitanje pravnog imuniteta vojnika SAD-a.
Faizi tvrdi i da će američki predsjednik Barack Obama poslati pismo Karzaiju i afganistanskom narodu s uvjeravanjima kako američke trupe neće “zlouporabiti” pretrage u afganistanskim domovima i da će spomenute “izuzetne okolnosti” biti strogo definirane, prenosi Tanjug.
Faizi je istaknuo da je afganistanskoj Vladi bitno i to da SAD priznaju kako je u vođenju vojnih operacija u Afganistanu bilo i grešaka te da je afganistanski narod patio u poslednjem desetljeću.
Talibani: Loya jirga urota SAD-a
Susan Rice, savjetnica američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost, kazala je u intervjuu za američke medije kako “nema potrebe da se SAD ispriča Afganistanu. Ta opcija nije na stolu”, prenosi AP.
Sigurnosnim sporazumom dvije zemlje trebalo bi biti određeno i koliko američkih vojnika će ostati u Afganistanu kad ga najveći dio NATO snaga, koje trenutačno broje 75.000 ljudi, napusti krajem 2014. godine.
Afganistanski talibani su skup loya jirga već okarakterizirali kao “urotu koju su smislile SAD” i zarekli se da će progoniti i kažnjavati njegove delegate kao izdajnike ukoliko odobre BSA.
U subotu je, kao ilustracija sigurnosnih izazova s kojima se Afganistan suočava, u napadu talibanskog bombaša samoubojice ubijeno 12-tak osoba, uglavnom civila, u blizini mjesta gdje će biti održan spomenuti skup.
Na pitanju imunititeta američkih vojnika je 2011. godine propao planirani bilateralni sporazum o sigurnosti između SAD i Iraka pa su se američke trupe potpuno povukle iz te zemlje, koja je u posljednje vrijeme poprište najvećih sektaških nasilja od 2008. godine.