U jednom od šatora u izbjegličkom naselju u Surucu, provincija Sanliurfa, na jugu Turske, proizvodi se odjeća koja se plasira na domaće i inostrano tržište, javlja Anadolu Agency (AA).
Turska vlada je prošle godine izgradila izbjegličko naselje kapaciteta od 26.000 mjesta za sirijske izbjeglice koje su iz Kobanija, u Siriji, pribjegle u Tursku.
Izbjeglice imaju mogućnost pohađanja različitih kurseva i obuka gdje stiču znanje iz određenih zanata. Kurs obrade platna koji je otvoren prije otprilike tri mjeseca jedan je od najpopularnijih kurseva.
Proizvodi nastali u ovoj radionici bivaju plasirani i na evropsko tržište.
“U izbjegličkom naselju smo oformili tekstilnu radionicu. Trenutno imamo više od 60 polaznika kursa. Radionica se razvija svakog dana. Dnevno se proizvede i do hiljadu odijevnih predmeta”, kazao je lokalni guverner Abdullah Ciftci koji smatra da je pozitivno što izbjeglice imaju mogućnost da nauče zanat i da zarađuju.
Ciftci je dodao da se radi na tome da budu oformljene i dodatne radionice.
“Veliki problem izbjeglica koje su ovdje na sigurnom i toplom jeste višak slobodnog vremena. Ujutro kada ustanu nemaju posao da idu na njega, kao ni da nešto drugo rade. Zbog toga, želimo im pomoći da rasporede svoje slobodno vrijeme, da steknu određeno zanimanje i da se s tim znanjima vrate u svoju zemlju. Pored tekstilne radionice postoje i frizerska, muzička radionica, kao i kursevi veza i jezika. Do sada je naše kurseve pohađalo više od pet hiljada Sirijaca”, kazao je Ciftci.
Direktor institucije u čijem se sklopu nalazi izbjegličko naselje, Mehmethan Ozdemir, kazao je kako se radionica prostire na 600 metara kvadratnih i da se u njoj nalazi više od 100 različitih mašina.
“Posebno interesovanje pokazuju žene. Zarađuju i rade nešto korisno. Veoma su zadovoljne ovakvom vrstom radionice”, kazao je Ozdemir.
“Ovdje zarađujemo. Prije radionice nismo imali šta raditi. Veoma smo zadovoljni ovim. Naučila sam kako šiti na šivećim mašinama”, kazala je polaznica kursa Meysa Resho.