Neil deGrasse Tyson, astrofizičar i direktor Hayden planetarijuma Američkog prirodnjačkog muzeja u New Yorku, možda je najpoznatiji po ulozi u prošlogodišnjoj dokumentarnoj TV-seriji: “Kosmos: Prostorno-vremenska odiseja”.
Sa 2,58 miliona pratilaca na Twitteru, on je astronom sa ubjedljivo najvećim brojem pratilaca, a možda i najpoznatiji astrofizičar na svijetu.
Prilikom intervjua za serijal “10 pitanja” 2012., postavljeno mu je, između ostalog, i sljedeće pitanje: “Koja je najnevjerovatnija činjenica o svemiru koju biste mogli da podijelite sa nama?”
Odgovor koji je dao ne samo da će vas nadahnuti, već će vas i približiti kosmosu.
“To je saznanje da atomi od kojih se sastoji život na Zemlji, atomi od kojih se sastoji ljudsko tijelo mogu da se prate sve do one retorte u kojoj su se laki elementi “prekuhali” u teške elemente u središtu Zemlje, pod uslovima visoke temperature.
Ove zvijezde, među kojima su i one s velikom masom, postale su nestabilne u kasnijim godinama. One su se raspale i eksplodirale, raspršivši svoju utrobu širom galaksije. Ta utroba sastoji se od ugljenika, vodonika i kiseonika, fundamentalnih sastojaka samog života.
Ovi sastojci postali su dio gasnih oblaka koji se zgušnjavaju i potom raspadaju, formirajući novu generaciju solarnih sistema. Te planete sada imaju sastojke neophodne za život.
Kada pogledam u noćno nebo, znam da smo zaista dio univerzuma, da smo u tom univerzimu, ali možda još važnije od te dvije činjenice jeste da je univerzum u nama.
“Kada na to pomislim, bude mi bolje. Mnogi ljudi se osjećaju malima zato što su oni mali, a univerzum je veliki, ali ja se osjećam velikim zato što moji atomi potiču sa tih zvijezda. Postoji izvjesna povezanost”.
To je ono što želimo u životu: da smo povezani, relevantni, da učestvujete u događajima oko nas.
A to je upravo ono što jesmo, samim tim što smo živi”, rekao je Tyson.