Tokom protekle nedjelje na tehničkom nivou predstavnici Beograda i Prištine razgovarali su o telekomunikacijama, energetici, zajednici srpskih opština i drugim otvorenim pitanjima, uključujući i “Park mira” u sjevernom djelu Mitrovice.
Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, poslije prošlonedjeljnih pregovora potpisivanju su najbliži osiguranje vozila i telekomunikacije, mada izvori ovog lista ne isključuju mogućnost da bi danas moglo da dođe do “novih momenata”.
Krugovi bliski pregovaračima očekuju da bi mogao da se postigne i nekakav dogovor o energetici, iako je najspornije pitanje svojine i dalje otvoreno.
Dogovor o telekominikacijama prošle nedjelje bio je povod za novu medijsku čarku između šefova pregovaračkih timova Beograda i Prištine.
Marko Đurić negirao je izjavu Edite Tahiri da će “Kosovo dobiti međunarodni telefonski kod 383 direktno od ITU, za koji će zahtev u ime Kosova podnijeti Austrija, a da će se dogovori o poštanskim uslugama završiti do decembra”, što je saopšteno i iz Kabineta premijera Kosova.
Iako u beogradskoj delegaciji tvrde da je Tahiri dobila “packe” od EU zbog “iznošenja neistina o sadržini razgovora”, briselski izvori spekulišu da će međunarodni pozivni broj za Kosovo najvjerovatnije, ipak, tražiti Austrija, dok će zvanični Beograd, ograničen obavezama iz Pregovaračkog okvira sa EU i ranijih sporazuma, to navodno javno pravdati pokušajem da se izbjegne indirektno priznavanje kosovske nezavisnosti. Kako je Danasu nezvanično rečeno, problem je to što se ovakvom rješenju protive neke uticajne članice SB UN.
U zapadnim diplomatskim krugovima tvrdi se da ni pregovaračka situacija sa ZSO ne stoji nabolje po Beograd koji se, navodno, ukoliko zajednica srpskih opština na Kosovu ostane bez političkog uticaja i nadležnosti, sprema da u javnosti forsira priču o srpskim nacionalnim većima.
Ljubomir Marić, ministar za lokalnu samoupravu u Vladi Kosova, smatra da bi “ZSO mogla ba se formira za najviše dva mjeseca, ukoliko se u utorak postigne sporazum o tome “. Marić je pred put u Brisel juče izjavio za RTS da je za “Srbe sa Kosova uspjeh dijaloga da se stvore uslovi postizanje tog sporazuma i da se rješi pitanje prve tačke plana za implementaciju – usklađivanja pravnih okvira, sa kojima treba da se uskladi statut ZSO”.
Marić tvrdi da će nastavak političkog dijaloga Beograda i Prištine 23. juna biti jedan od najznačajnijih poslije potpisivanja Briselskog sporazuma u aprilu 2013, iako je agenda sutrašnjih pregovora dvojice premijera “jako komplikovana”. Da su sutrašnji pregovori neka vrsta dana “D” za Srbiju najavio je i premjer Srbije Vučić poslije nedavne posjete SAD.