“Od danas ubrzavamo”: NATO i Kosovo u novoj etapi saradnje

NATO i Kosovo suštinski će unaprediti svoju saradnju od naredne godine. Sprovodiće se dodatne, nove aktivnosti, među kojima su i učešće Kosovskih bezbjednosnih snaga, kao posmatrača – u Evroatlantskom koordinacionom centru za reagovanje na katastrofe i vežbama KFOR-a, potvrđeno je danas iz Vlade Kosova.

Predsjednik Vlade, Isa Mustafa, kao i ministar spoljnih poslova, Enver Hoxhaj, održali su u Prištini zajedničku konferenciju za štampu, navevši da je NATO potvrdio ovu saradnju i pismom. Hoxhaj ocjenjuje da je Kosovo na ovaj način konkretno krenulo ka integraciji u ovu svjetsku bezbjednosnu organizaciju.

“Od danas ubrzavamo. Od sada se konkretno krećemo ka integraciji u NATO,” naveo je Hoxhaj, istakavši:

“Pismo je potpisao Generalni sekretar i radi se o volji 28 zemalja članica za novu etapu evroatlantskih integracija Kosova”.

Ministar je istakao i da je jačanje saradnje rezultat napornog rada Vlade Kosova i ministarstva bezbjednosnih snaga.

A Isa Mustafa ocjenio je da je otvoreno novo poglavlje u odnosima i podršci NATO-a i jačanju Kosova kao faktora stabilnosti u regionu i pouzdanog partnera NATO-a.

“Organizacija koja je prije 17 godina došla da brani najviše humanitarne vrijednosti na Kosovu, otvorila je put za unapređenje interakcije sa državom Kosovo”, rekao je Mustafa.

Saradnja Kosova i NATO-a najavljena je pismom koje je generalni sekretar ove bezbjednosne organizacije, Jans Stoltenberg, uputio zvaničnoj Prištini, kao odgovor na pismo i zahtjev kosovske vlade od prošle godine.

Među mogućim aktivnostima za jačanje saradnje između Alijanse i Kosova su i – povećanje broja posjeta NATO-u i broja sastanaka Savjetodavnog tima NATO-a i relevantnih institucija na Kosovu kroz koje će se proširiti politički dijalog, dijalog i praktične aktivnosti saradnje sa NATO-om, specifične aktivnosti za potrebe Kosova kao što su zaštita informatičkih mreža, obrazovanje, obuka i logistika, učešće u nekima od aktivnosti programa NATO-a “Nauka za mir i bezbjednost”, dok će i Odjeljenje za javnu diplomatiju ove organizacije razmotriti načine za saradnju i podršku kosovskim institucijama, NVO-ima, univerzitetima i drugim akterima civilnog društva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.